reklamı kapat

POPÜLER

Neredeyse her malzemeden “baskı alabilen” 3D lazer yazıcı [Video]

28 Eylül 2015

3D yazıcılar genellikle plastik malzeme kullanarak ürünler geliştiriliyor. Bu da farklı ürünlerin tasarlanmasının önüne geçiyor ve hayalgücünü büyük ölçüde kısıtlıyor. Seattle merkezli firma tarafından geliştirilen Glowforge isimli 3D lazer yazıcı ise farklı malzemeleri kullanarak oldukça ilginç tasarımlar yapabilmeye imkan sağlıyor.

Web ve mobil uygulaması ile kolayca baskı yapılabilen –aslında teknik olarak lazerle kesim yapabilen– yazıcıda kullanılabilecek malzemeler saymakla bitmiyor. Ağaç, kumaş, akrilik, keçe, kağıt ve diğer birçok malzeme kullanılarak üretim yapılabiliyor. Glowforge’un en önemli yeteneklerinden biri otomatik olarak malzeme veya yüzeyi tanıyabilmesi. Örneğin bir MacBook bilgisayarı yazıcı içerisine yerleştirdiğinizde onun bir MacBook olduğunu anlıyor ve bu sayede bilgisayarın gövdesine lazerle istediğiniz “baskıyı” yapabiliyorsunuz. Baskının lazer yardımıyla yapılması ise hata payını en aza indirgiyor. Profesyonellerin yanı sıra amatör tasarımcıların da rahatlıkla kullanabildiği 3D lazer yazıcı ile yapılan çizimler veya çekilen fotoğraflar bile baskıda kullanılabiliyor. Ön sipariş süresince indirimli bir fiyattan satın alınabilen yazıcının giriş seviyesi versiyonu 2 bin dolara, profesyonel olarak sürümü ise 4 bin dolara satın alınabiliyor. Yazıcıların aralık ayında kullanıcılarla buluşacağı belirtiliyor.

VİDEO

YORUMLAR
ESKİ YORUMLAR

“Neredeyse her malzemeden “baskı alabilen” 3D lazer yazıcı [Video]” için bir cevap

  1. Murat TAMCI dedi ki:

    Aslında bunu 3D Lazer Printer diye adlandırmaları pek de doğru değil… Reklam sanayide kullanılan lazer kescininin ev için olanı gibi duruyor… Yine de hoş bir cihaz ama isimlendirme uygun değil