reklamı kapat

POPÜLER

Çoklu materyal kullanarak baskı alabilen profesyonel 3D yazıcı [Video]

Fransa merkezli firma Pollen, beş yıllık araştırma geliştirme sonucunda çoklu materyal kullanım avantajı sunan 3D baskı cihazını tanıttı.

3D baskı endüstrisinin en fazla dile getirilen sıkıntılarından biri, birden fazla materyal kullanarak etkili bir baskı alabilmekti. Bu sorunu çözecek ürünler arasına yeni bir 3D baskı cihazı daha katılmış oldu. Pam adını taşıyan 3D yazıcı, aslında son kullanıcıya yönelik olarak geliştirilmiş bir cihaz değil. Farklı materyaller kullanarak ortaya 3D baskı ürünler çıkarmak isteyen iş modellerine yönelik yazıcı Pam, aslında 3D baskının lüks versiyonu gibi görünüyor.

Tek bir baskı sürecinde dört farklı materyal kullanımına uygun olan Pollen Pam, doğal lifler, karbon veya metal parçacıkları gibi geniş yelpazede materyal uyumluluğu gösteriyor. Çalışırken sıcaklığı en fazla 350 santigrat dereceye kadar yükseliyor.

Son kullanıcıdan ziyade profesyonellere hitap eden Pam, örneğin bir güneş gözlüğünü eksiksiz olarak basabiliyor. Farklı materyallerle aynı anda çalışabilmesinin avantajı da bu zaten. Nisan 2017’de piyasaya çıkacağı belirtilen Pam’in ön sipariş fiyatı 9 bin dolar. Piyasaya sunulduğunda ise fiyatının 18 bin dolar seviyesinde olması bekleniyor.

Video