reklamı kapat

POPÜLER

Mini matbaa

Açık kaynak kodlu “mini matbaa” [Video]

Geçtiğimiz yıl Open Press Project isimli mini matbaa projesini ortaya çıkaran Martin Schneider, açık kaynak kodlu projesini üretemeyenler için yeni bir girişime imza attı.

Yaratıcı kartlar basmak, özel tasarımlar oluşturmak ya da kendi oyma resimlerinizi kullanmak istiyor ancak işin bütçe ve pratiksizliği altından kalkamıyorsanız Martin Schneider hayli ilginç bir proje sunuyor. Geçtiğimiz yıl mini matbaa cihazını ortaya çıkaran Schneider, Open Press Project adını verdiği bu projeyi tamamen açık kaynak kodlu olarak geliştirmiş. 3D yazıcı sahibi herkesin yaklaşık 5 euroluk bir malzeme harcayarak basabileceği bu mini matbaanın baskı planları Schneider tarafından ücretsiz olarak internetteki yerini alıyor. “Dünyanın en masrafsız matbaası” olarak da öne çıkan bu mini cihaz içinse şimdilerde işleri büyüten Schneider, 3D yazıcı sahibi olmayan kullanıcıların da bu sevimli cihazı kullanabilmesine olanak tanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kickstarter’dan satın alınabiliyor

Orijinal eski tip baskı makinesinin minyatürünü tasarlayan Schneider’ın açık kaynak kodlu projesi 12 binin üzerinde kullanıcı tarafından indirilmiş. Bu başarının ardından 3D yazıcısı olmayanların da ürüne ulaşabilmesi için Kickstarter başlatan Schneider, beklediği desteği ise misli misli almış gibi görünüyor. Hedefi sadece 1.124 dolar olan proje halihazırda 92 bin doların üzerinde bağış toplamayı başarmış durumda. Bastırılmış ürünü 55 eurodan başlayan fiyatlarla alabilirken, 3D yazıcısı olanlar ek parçaları daha uygun fiyata da satın alabiliyor. 145 mm x 75 mm çalışmalar gerçekleştirebileceğiniz bu mini matbaa, makerlar için sempatik bir çözüm sunuyor. Ürünün çalışma prensiplerini haberin üzerinden izleyebilirsiniz. Kickstarter sayfasına buradan ulaşabileceğiniz ürünün 3D baskı dokümanlarını ise ücretsiz olarak buradan indirebilirsiniz.