reklamı kapat

POPÜLER

Kendi oyuncağını basmak isteyenlere özel 3D yazıcı

17 Şubat 2016

3D yazıcılarla kendi hayallerimizi yaratma lüksü hayatımızda bir süredir var. Hatta sadece yetişkinler değil, çocuklar için de pek çok ürün üretilmiş durumda. Mattel de son dönemlerin trendinden yararlanarak, 60’larda ortaya çıkardığı ThingMaker oyuncağını daha gelişmiş bir teknolojiyle harmanlayarak 3D yazıcı formunda çocuklarla buluşturuyor.

60’larda ortaya çıkmış ve farklı versiyonlarla çocukların üç boyutlu oyuncaklar yapmasına imkan tanımış olan ThingMaker geri dönüyor. O dönemlerde daha çok Creepy Crawlers olarak bilinen oyuncak, belli ki zamanının oldukça ilerisinde bir aletti. Genel çalışma prensibi olarak 3D yazıcılardan oldukça farklı olsa da, Creepy Crawlers belirli modellerin içine doldurulan ve pişince elastik, yumuşak bir malzemeye dönüşen plastikleri temel malzeme olarak alıyordu. Ancak fırın benzeri bir aparatla çalışıyor olması ve tabii ortalığı dağıtma konusunda çok başarılı olması aileleri iki kere düşündüren faktörler arasındaydı. Dönemin şartları gereği hayal gücünü belirli kalıplar içinde sınırlıyor olması da kendisini bir süre sonra çocukların sıkılacağı oyuncaklar listesine sokmaya yetiyordu.

thingmaker
Geçtiğimiz yıl Autodesk ile iş birliğini duyuran Mattel, bu ortaklığın ilk meyvesini de ortaya çıkardı. ThingMaker ve beraberinde geliştirilen uygulama aracılığıyla çocuklar kendi oyuncaklarını üç boyutlu olarak basabilecek. Önceden hazırlanmış tasarımlar arasından seçim yapabilecekleri gibi kendileri de farklı parçaları bir araya getirip sıfırdan tasarım yapabilecekler. Yurt dışında 300 dolar fiyat etiketiyle satılan 3D yazıcının iOS ve Android uyumlu mobil uygulaması da ücretsiz. Uygulama ile figür, aksesuar gibi pek çok şey basılabildiği gibi, baskı üzerindeki dokudan baskının durması gereken poza kadar ince ayarlamalar da yapılabiliyor. Ayrıca uygulamanın diğer 3D yazıcılar ile çalışabildiği de belirtiliyor.

YORUMLAR