reklamı kapat

POPÜLER

2019’da satışta; Volkswagen’in ilk elektrikli otomobili hakkında bilinmesi gerekenler

Volkswagen I.D. ailesinini ilk resmi üyesi olarak asfalta inecek olan hatcback gövdeli otomobilin özellikleri büyük oranda netleşti.

Advertisement

Emisyon konusunda yaşanan büyük sıkıntıların ardından yatırımlarını elektrikli otomobile kaydıran Volkswagen‘in macerası önümüzdeki yıl itibarıyla başlıyor. Oluşturduğu I.D. markası altında ilk otomobilini hatcback sınıfında tercih eden şirket modelle ilgili planlamarını da neredeyse tamamladı. Kısa süre içerisinde SUV ve Microbüs gibi çok önemli varyasyonlar da elde edecek olan bu ailenini girişinde bizlerin neler beklediği de haliyle artık masada net bir şekilde görünüyor. Şirketten gelen son açıklamalara göre üç farklı versiyon üzerinden satın alınabilecek bir otomobilin bizleri beklediğini söyleyebiliyoruz artık. Batarya paketine göre şekillenecek olan bu modelin üretim süreci ise Almanya’nın Zwickau bölgesinde yer alan fabrika gerçekleştirilecek. Volkswagen’in bu alandaki planıysa yılda 1.500 adet elektrikli otomobil üretmek.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Passat konforu

Kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen yeni MEB platformu üzerine inşa edilecek olan otomobilin netleşen önemli noktalarının başında ebatları geliyor. Halihazırda satışta olan Golf ile aynı ebatlarda olacağını öğrendiğimiz otomobil, taşıdığı özel platformun geniş aks mesafesi sayesinde Passat‘a yakınlık gösteren bir iç yaşam alanı vadettiği de satır başları arasında öne çıkıyor. Madalyonun teknik bilgi kısmında da hatırı sayılır bilgilerin var olduğunu söyleyebiliriz. Giriş seviyesindeki versiyonda 330 kilometre menzil kat edebilecek olan Volkswagen I.D. hatcback, orta pakette 400 kilometre seviyelerine yükseliyor. Ailenin en üst noktasında yer alan versiyonda ise 450 kilometre gibi gayet tatminkar bir rakamın varlığı söz konusu. 400V hızlı şarj teknolojisinin de ilk andan itibaren sunulacağını da altını çizmek gerekiyor. Bu noktada Mercedes, Jaguar ve Audi gibi isimlerin ortalama 400 kilometrede gezindiğini hatırlamakta da fayda var.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrik gücüyle birlikte işini içerisine kullanıcı deneyimlerini doğrudan etkileyecek özellikler de giriyor. Volkswagen’in ilk çevrimiçi otomobillerinden birisi olarak karşımıza çıkacak I.D. bulut tabanlı bir sistem ile entegre olacak. Bu sayede Tesla otomobillerinde gördüğümüz yazılım güncellemesi ve ufak geliştirme gibi yenilikleri artık Volkswagen bünyesi altında da görme şansına erişeceğimiz. Yine bu başlık altında kullanıcıların akıllı telefonları üzerinden araçtaki pek çok erişimi sağlayabileceği teknolojiler de listede yer almakta. Fiyatıyla ilgili beklentilerin henüz oturmadığı otomobilin kesinleşen ilk özellikleriyle ilgili düşüncelerinizi bize yorum olarak iletebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Volkswagen I.D. Microbüs