reklamı kapat

POPÜLER

Bir dönüşün simgesi artık ticari sınıfta; Volkswagen I.D. Buzz Cargo

20 Eylül 2018

Hannover Ticari Araç Fuarı’nda sahnelenen Volkswagen I.D. Buzz Cargo, standart versiyona oranla hatırı sayılır değişimler barındırıyor.

Volkswagen’in kendi içerisindeki elektrik dönüşümüne adını verdiği I.D. markası pek çok kişi için tek bir modelin beklentisi üzerinden şekilleniyor. Her ne kadar bu aileye SUV, sedan ve hatcback sınıfında üyeler eklese de, markanın Microbüs‘ün dönüşü niteliğindeki Buzz modeli hep bir adım ön planda. 2020 itibarıyla başlayacak olan atakta ön saflarda yer almasını beklediğimiz bu projeyle ilgili süreç şekillenmeye devam ederken, aileye şimdi de Cargo versiyonunun dahil edilişi ortalığı iyice şenlik havasına çevirmiş durumda. Artık bir ticari araç üyesi de kazanan I.D. ailesinde bu görevi üstlenecek olan yeni proje, halihazırda satışta olan standart örneklerdeki farklılıkları barındırıyor. Taşımacılık adına arka bölümündeki penceleri iptal edilen ve toplam uzunluk değeri 106 milimetre artırılan I.D. Buzz, Hannover Ticari Araç Fuarı’nın gözdelerinden birisi olmaya aday.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Teknik detaylar

Toplamda 5.048 milimetre uzunluğa, 1.976 milimetre genişliğe, 1.963 milimetre yüksekliğe ve 3.300 milimetre aks mesafesine sahip olan Cargo, bu alanda ailenin en iyisi. Seri üretime geçiş sürecinde ne kadar etkilenir bilmiyoruz ama aracın vadettiği menzil değerinin de şimdiden heyecan verici olduğunu ayrı bir parantez içerisinde belirtmek gerekiyor. Yeni standart olan WLTP koşullarında 550 kilometre menzil kat edebildiğini öğrendiğimiz I.D. Cargo’da tavana entegre edilen güneş panelleri üzerinden 15 kilometre dahil edilebiliyor. Üzerinde konumlandırılan elektrik motoru yaklaşık 200 beygir güç üreten araç maksimumda ise 160 kilometrelik sınırlandırılmış hız değerine sahip. Nesnelerin interneti sayesinde kargo bölümündeki kontrollerin sağlanabildiği bir sistemle gelecek olan Cargo’nun standart versiyondan önce olacak şekilde 2021 yılında karşımıza çıkması muhtemeller arasında.

İlgili video

Volkswagen I.D. Buzz Concept