reklamı kapat

POPÜLER

Dört dakikalık şarjla 100 kilometre gidecek; Porsche Mission E’nin seri üretimdeki ismi belli oldu [Video]

Marka CEO’su Oliver Blume tarafından seri üretim versiyondaki teknik değerlerinin önemli bir bölümü de kesinleştirilen Porsche Mission E, Türkiye’de “espri” konusu olabilecek bir isme sahip olacak.

Volkswagen grubundaki elektrik dönüşümünün teknoloji kısmında en büyük sorumluluğu üstlenen Porsche, tarihinin ilk seri üretim elektrikli modeli için geri sayıma devam ediyor. Kendisiyle 2015 yılında tanıştığımız Mission E isimli modelinde kullandığı tasarım diliyle pek çok kişiden ciddi anlamda olumlu geri dönüş alan marka, “Tesla katili” sıfatına pek sıcak bakmıyor. Geçtiğimiz günlerde “Tesla katili olmaktan ziyade gerçek bir Porsche olması için geliştiriliyor.” sözleriyle gündeme gelen model, markanın 70 yıl kutlama etkinliğinde nihayet seri üretimde sahip olacağı isme kavuştu. Yapılan resmi duyuruyla “Taycan” etiketiyle satışa sunulacağını öğrendiğimiz otomobil, sıfırdan bir model olmasından ötürü “genç ve diri at” anlamındaki bu adı taşıyacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Konseptten yansıyan başarı

Üretim bandına önümüzdeki yıl itibarıyla çıkarılması planlanan Taycan’ın teknik detayları da marka CEO’su Oliver Blume tarafından resmiyete kavuşturuldu. Seri üretim versiyonunda iki adet elektrik motoru kullanılacak olan araç kombinasyonda yaklaşık 600 beygir gibi bir güce sahip olacak. 0’Dan 100’e 3,5 saniyede, 0’dan 200’e ise yaklaşık 12 saniyede çıkabileceğini de öğrendiğimiz Taycan menzil kısmında ise 500 kilometrelik değer vadediyor. Tanıtıldığı ilk günden itibaren hızlı şarj konusunda büyük beklentiler yaratan konsept versiyondaki veriler bugün seri üretime de başarılı bir şekilde aktarılıyor.

Porsche’nin iddiasına göre Taycan, 4 dakikalık hızlı şarjla 100 kilometre menzil kat edebilecek teknolojiye sahip. 5 yıllık AR-GE süreci için 500 milyon euro gibi devasa bir yatırım yapan Porsche’nin, ilk elektrikli otomobiliyle karşılığını fazlasıyla alabileceğini ön görmek şimdiden çok zor değil. İşin içerisine Cross Turismo modelinin de gireceğini düşündüğümüzde Tesla’nın yeni bir meydan okumaya hazırlanmasının gerekliliği de şimdiden baş gösteriyor. Nitekim geçtiğimiz yıl yaptığımız ankette Mission E’nin Tesla Model S’e karşı aldığı oy da bunun bariz göstergeleri arasında. Bekleyip he birlikte göreceğiz.