reklamı kapat

POPÜLER

15 dakika yüzde 80 şarj olabilen Porsche Mission E, fiyatıyla Tesla’ya problem yaşatacak

Frankfurt Otomobil Fuarı’nda açıklamalarda bulunan marka CEO’su Oliver Blume, ilk kez Misson E’nin fiyatıyla ilgili detaylar verdi.

Porsche’nin 2015 yılı Frankfurt Otomobil Fuarı kapsamında ilk gösterimini gerçekleştirdiği elektrikli otomobili Mission E, aradan geçen iki yılın ardından artık geliştirme aşamalarının son safhalarında. Panamera ile 911 arasında konumlandırılacak bir model olan Misson E, satışa sunulduğu andan itibaren Porsche’nin tamamen elektrikli ilk otomobili olma özelliğini de beraberinde getirecek. Konsept versiyonuyla ciddi teknik değerlere sahip olan ve bu değerlerin üretime hazır versiyonda ne derece korunulacağı merak edilen araçla ilgili yeni bilgiler Porsche CEO’su Oliver Blume‘dan geldi.


Frankfurt Otomobil Fuarı’nda Car Magazine’e konuşan Blume, 2019 yılında satışlarına başlanılması planlanan Mission E’nin fiyatıyla giriş seviyesi Panamera’yı akıllara getireceğini ifade etti. Araç için 80.000 ile 90.000 dolarlık bir aralık belirlediklerini belirten Blume; “Mission E iki yıl önce yine burada, Frankfurt’ta gördüğünüz konsept formuyla büyük oranda benzerlik gösterecek. Tasarım olarak olumlu geri dönüşler aldığımız araç için bu durum iyi birşey lakin konsept versiyondan farklı yönleri de olacak.” diyerek ileriki dönemlerde farklı gövde tiplerinin de sunulabileceğinin sinyallerini verdi. 0’dan 100’e hızlanmasını 3,5 saniyenin altında tamamlayacağı ve 250 km/s‘in üzerine çıkabileceği de kesinlik kazanan Mission E’nin tek seferde 500 kilometre civarında menzil kat edebileceği de büyük oranda netleşen rakamlar arasında yer buluyor. Oliver Blume’un açıkladığı fiyat aralığıyla potansiyel Tesla Model S alıcılarını ciddi anlamda etkileyebileceği gözlemlenen Mission E’nin elini en çok güçlendirenlerden birisi hızlı şarj teknolojisi olacak. Porsche’nin Le Mans yarışlarında kendisini temsil eden 919 Hybrid‘de yer verdiği teknolojiden faydalanarak geliştirdiği bu hızlı şarj teknolojisi gelecekte diğer Volkswagen modelleri için de oldukça önemli. Görünüşe göre 135.000 dolar etiketli Model S P100D’nin işi önümüzdeki günlerde biraz zorlaşabilir.

Her iki araç için de bütçeniz olsaydı, hangisini tercih ederdiniz?

Yükleniyor ... Yükleniyor ...