reklamı kapat

POPÜLER

porshce

Porsche’den elektrikli otomobili için Türkçe isim sürprizi

Porsche’den Türkiye’deki otomobil tutkunlarını ilgilendiren önemli bir haber geldi. Şirket tarafından yapılan duyuruya göre Porsche’nin elektrikli otomobili Mission E’nin resmi ismi belli oldu.

Şirket sürpriz bir duyuru gerçekleştirerek otomobilin isminin Türkçe olacağını açıkladı. Mission E’nin TAYCAN ismiyle piyasaya sürüleceğini açıklayan Porsche, ismin Türkçe TAY ve CAN sözcüklerinin birleşiminden oluştuğunu belirtti. Volkswagen Grubu’nun Touran’dan sonra ikinci otomobiline Türkçe isim verdiğini belirtmekte yarar var. Geleceğin elektrikli otomobili olarak lanse edilen Mission E, yaklaşık üç yıl önce görücüye çıkmıştı. Frankfurt Otomobil Fuarı’nda görücüye çıkan otomobil, Tesla’nın Model S modelini hedef almıştı.

Porsche TAYCAN ne gibi yenilikler vadediyor?

Porsche‘nin tamamen elektrikli ilk otomobil modeli olacak TAYCAN, şirket için büyük önem arz ediyor. Yapılan resmi açıklamaya göre 2019 yılında yollara çıkacak olan araç üzerinde tam 1.400 kişi çalışıyor. Automobile’in yeni bilgileri yayınladığı otomobil, söylendiği kadarıyla üç farklı versiyon halinde elde edilebilecek. Bunlardan başlangıç modeli 300 kW (402 beygir) gücünde olacak.

Orta seviye model 400 kW (536 beygir), en güçlü model ise tam 500 kW (670) gücüyle performans tutkunlarına hitap edecek. Üç modelini standart olarak dört tekerden çekiş sistemiyle hazırlayan Porsche, kullanıcıları en güçlü motor ile 0’dan 100 km/s hıza sadece 3 saniyede çıkartacak. Maksimum hızının ise 250 km/s olacağı belirtilen Mission E, 800 voltluk özel şarj sistemiyle 20 dakikada yüzde 80 oranında doldurulabilecek.