reklamı kapat

POPÜLER

Bill Gates

Beklenmeyen tercih; Bill Gates aldığı ilk elektrikli otomobili açıkladı

Microsoft‘un kurucusu ve dünyanın en zengin ikinci kişisi Bill Gates, satın aldığı ilk elektrikli otomobili açıkladı. Bu karar çoğu kişiyi ters köşe yaptı.

Teknoloji devi Microsoft’daki görevini bıraktıktan sonra hayatını hayır işlerini adayan Bill Gates, son yıllarda küresel ısınma ile ilgili çalışmaları ile gündeme gelmişti. ABD’li milyarder her fırsatta fosil yakıtların gelecek için bir tehdit olduğundan bahsediyor. Otomobillerde de kullanılan bu yakıtların bir an önce terk edilmesi gerektiğini savunan Gates, kendi adına bir adım attı. Volkswagen çatısı altında faaliyetlerini sürdüren Porsche’nin ilk elektrikli spor otomobili Taycan, Bill Gates’in tercihi oldu. Ancak bu karar Hem Elon Musk’ı hem de Tesla’yı sevenleri mutlu etmemiş olsa gerek. Çünkü ünlü milyarder sık sık Tesla’nın ne kadar başarılı bir şirket olduğundan bahsedip onları övüyordu. Aldığı araç ile tüm kamuoyu ters köşe oldu. Bill Gates, konu ile ilgili “Bu model (Porsche Taycan) premium modeller ile benzer seviyede bir fiyat etiketine sahip ama son derece havalı bir model. Bu benim satın aldığım ilk elektrikli model ve bu aracı kullanmaktan çok keyif alıyorum.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Porsche Taycan menzil değerleri ile hayal kırıklığı yaratmıştı

Porsche imzalı tamamen elektrikli Taycan ailesi hayal kırıklığı yaratan bir açıklama ile gündeme gelmişti. Çünkü ABD merkezli EPA verileri, aracın menzil değerinin beklenenden çok daha düşük olduğunu gösteriyor. Porsche, TaycanTurbo S’in 412 kmTaycan Turbo‘nun ise 450 km menzil sunduğunu aktarmıştı. Ancak bu veriler Avrupa merkezli WLTP değerleriydi. Daha gerçekçi EPA verileri ise menzili Taycan Turbo özelinde çok daha aşağıya çekti. Yapılan testlere göre araç şirket tarafından söylendiği gibi 450 km değil 323 km menzile sahip. Bu elbette rakiplerin oldukça gerisinde kalıyor. Örneğin 2020 Tesla Model S EPA’ya göre tam 560 km menzile sahip. Yine EPA’ya göre 2019 Audi e-tron 328 km, 2020 Jaguar I-Pace ise tam dolu pille 376 km yol yapabiliyor. Kim bilir, Bill Gates ileriki zamanlarda Tayca’nın yanına bir de Tesla Roaster alabilir.

İlginizi çekebilir

Altı silindirle 414 beygir güç; 2020 Porsche 718 ailesi kontak açmaya hazır