reklamı kapat

POPÜLER

2020 Porsche 718

Altı silindirle 414 beygir güç; 2020 Porsche 718 ailesi kontak açmaya hazır [Video]

Yeni geliştirilmiş makinesiyle performans meraklılarını memnun edecek 2020 Porsche 718, Spyder ve GT4 versiyonları üzerinden karşımızda.

Ürün gamında kullanıcıları ilk selamlayan Porsche 718, yeni model yılıyla birlikte performans vitesini biraz daha artırmaya hazırlanıyor. Spyder ve Cayman GT4 modelleri üzerinden kullanıcılarla buluşacak olan otomobil için altı silindir piyonunu kullanan Porsche, tatminkarlık konusunda kendinden bir hayli emin. Nitekim 2020 Porsche 718 ailesine baktığımızda geliştirilmiş 4.0 litrelik boxer makinenin 414 beygirlik güçle birlikte 420 Nm tork gibi önemli rakamlar üretebildiğini görüyoruz. Böylesine ciddi rakamların 718 gibi kompakt bir gövdeyle birleşmesiyle birlikte de kendinen büyüklere meydan okuma potansiyeline sahip otomobiller asfalta iniyor.

2020 Porsche 718 cephesinden teknik detaylar

Modelle ilgili doğrudan Porsche tarafından paylaşılan performans seviyeleri gerçekten tadına bakmaya değecek nitelikte. Nitekim baktığımızda araçların 4,4 saniye gibi 0-100 değerlerine sahip olduğunu, Spyder versiyonda 301 km/s olan maksimum süratin Cayman GT4’te ise 304 km/s olarak değiştiğini görebiliyoruz. 6 ileri değerli manuel şanzımanla donatılan modellerin bir öncekilerine göre Nürburgring’de önemli oranda iyi derece elde ettiğini bu noktada ayırca belirtmek gerekiyor. Performansla birlikte günlük kullanılabilirlik noktası için verimliliğine de odaklanılmış otomobillerle karşı karşıya olduğumuz da unutulmamalı. Porsche mühendisleri bunun için değişken enjektör ve adaptif silindir kontrolü gibi parçaları mümkün olan en düşük tüketimin yakalanmasında üst sıralara koyuyor. Kaputun altında sürekiliği bulunan bu verim artırma işlemi iyileştirilen sürtünme katsayısı ve aktif aerodinamik parçalarla da desteklenmekte. Özellikle 120 km/s‘in üzerine çıkıldığında farklı bir konuma geçen arka spoilerı burada üst sıraya yazmazsak da olmaz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

2020 model 718 ailesiyle ilgili değinilmesi gereken diğer önemli noktanın aktarmaya yardımcı altyapı bileşenleri olduğunu söyleyebiliriz. Elektronik olarak aracı destekleyen ve sürekli kontrol eden stabilite kontrol sistemi ve tork iletim teknolojisini mekanik yapıda arka diferansiyel kilidi tamamlıyor. Aracın yüksekliğini 30 milimetre oranında aşağı çekebilen aktif süspansiyon sistemi ve seramik frenleri de bu işleyiş içerisinde sayabiliriz. Yeni modeller Almanya’da Spyder için 93.350 eurodan, GT4 içinse 96.206 eurodan başlayan fiyatlarla alıcı bulacak.