reklamı kapat

POPÜLER

Alpine A110S

Performans dinamiklerinde bir adım ileri; karşınızda Alpine A110S [Video]

Yaklaşık 2 yılın ardından ileriye götürülmüş değerlerle donatılan Alpine A110S, dikkat çekici özellikleriyle meraklılarını bekliyor.

Alpine A110, en son 1971 yılında üretilen versiyonuyla buluştuğu asfalta, çok uzun bir zamanın ardından 2017 içerisinde geri dönüş yaptı. Motor sporları karakterinin klasik hatlarından faydalanılarak geliştirilen otomobiliyle kısa sürede ilgi çekmeyi başaran Renault merkezli üretici, kendinden sonra gelen Megane RS‘e de motor paylaşımı yaparak gündeme gelmişti. Dünyada Yılın Otomobili listesinde de kendisine yer bulan bu önemli geri dönüş 2019 itibarıyla bir adım daha ileriye götürülüyor. Alpine A110S ile standart versiyonun performans verilerini de ileriye taşıyan mühendisler, kullanıcılara yoğun bir sürüş zevki sunma konusunda da fazlasıyla iddialı.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alpine A110S ve beraberinde gelenler

Ailenin zirve noktasını temsil edecek S versiyonuyla birlikte bizleri çok ciddi bir karakteristik değişim beklemiyor. Özel renk seçenekleri, karbon fiber dokunuşlar, 18 inç ebatlı jantlar ve 320 milimetrelik Brembo fren disklerinin bu anlamda ön plana çıkarıldığını söyleyebiliriz. Toplam 1.114 kilogram ağırlığında olan otomobilin tavanındaki revizyonla birlikte yaklaşık 2 kilogramdan kurtulduğunu da belirtmek gerekiyor. A110S’in kokpitinde ise Sabelt performans koltukları, karbon parçalar, deri döşeme ve Focal imzalı premium ses sistemini görüyoruz. Performans verileri öncesinde altyapı konusuna da değinmek gerekiyor. Yüzde 50 oranında iyileşmiş yay sistemi ve yüzde 100 oranında iyileşmiş bir savrulma çubuğunun sürüş dinamiklerine önemli oranda etki etme iddiası var. Son olarak motor bölümünde bizleri yine 1,8 litrelik turbo dört silindir makine karşılıyor. Standart versiyonda 250 beygir olan güç oranını 288 beygire çıkartan mühendisler, tork bazında ise 320 birimlik bir değerle karşımızda. 7 ileri değerli şanzımanla kombin edilen bu rakamlar, Alpine A110S’i sadece 4,4 saniyede 0’dan 100’e çıkarabiliyor. Maksimum hız kısmında ise 260 km/s değeri tabloya yansımakta. Alpine A110S Fransa’da 66.500 euroluk fiyatla siparişe açılmış durumda.