reklamı kapat

POPÜLER

Alpine A110 SportsX

SUV’leri unutmaya hazır olun; karşınızda Alpine A110 SportsX

Paris’te düzenlenen özel bir organizasyon kapsamında tanıtımı gerçekleştirilen Alpine A110 SportsX, meraklılarının gözbebeklerini büyütmekte hiç zorlanmayacak.

SUV pazarının kullanıcı odaklı olarak son yıllarda yükselişte olan neredeyse tek segment olduğunu her seferinde dile getiriyoruz. Hal böyle olunca da karakteri buraya ait olmayan Fiesta ve i20 örneklerinde de gördüğümüz gibi modellerin dahi dönüşüme uğradığına şahit oluyoruz. Yerden biraz daha yükseltilen ve gövdeleri üzerinden yapılan revizyonlarıyla öne çıkan modeller işte bu felsefenin bir parçası. Peki ortadan motorlu bir sport otomobil için hiç bunu hayal etmiş miydiniz? Alpine A110 SportsX bunu hayalin de ötesine geçirerek bizleri eski ralli organizasyonlarında Lancia Stratos ve Porsche 911 örneklerine götürüyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alpine A110 SportsX klasik ralli felsefesini günümüze taşıyor

Aslında motor sporları dinamiklerinin A110’un geçmişinde büyük bir yer kapladığını meraklıları hemen aklına getirebilir. Nitekim günümüze modern olarak tekrar getirilen son modelin tasarım felsefesi de bizleri geçmişimizle olan bağ konusunda bir hayli mutlu ediyor. Uluslararası Paris Otomobil Festivali kapsamında tanıtım gerçekleştirilen A110 SportsX’in ilhamı da yine klasiklerden alınıyor. Yapılan modifikasyonlarla yerden 60 milimetre daha yukarı çıkarılan otomobilin standart versiyona oranla 80 milimetre de daha geniş. Arkadan itişli altyapı dinamiklerini sunmaya devam eden modelin motor bölümünde de herhangi bir değişim yapılmış değil. 1,8 litrelik makine yaklaşık 250 beygir güç ve 320 Nm torkla yola devam ederken 4,5 saniyelik 0-100 ve 250 km/s’lik maksimum sürat değerlerinde de herhangi farklılık gözlemlenmiyor. Şimdilik sadece bir konsept olarak lanse edilen otomobilin üretim noktasında talep görmemesi için de hiçbir neden yok. Ya da en azından biz bunu dilemeye devam edebiliriz.

İlgili video

Alpine A110S