reklamı kapat

POPÜLER

Alpine A110 E-ternite

Alpine A110 E-ternite; Fransız ikonu elektrik gücüyle buluştu

Prototip olarak sahneye çıkarılacak olan Alpine A110 E-ternite, gelecekten önemli mesajla taşıyor.

Renault Grubu’nun sportif temsilcisi olan Alpine, performans otomobillerinin geleceği için gerçekleştirdiği alternatif yakıt çalışmalarıyla da dikkat çekiyor. Hidrojen teknolojisine de odaklanılan markada, grubun genel stratejisine paralel olarak tamamen elektrik altyapısına geçiş hazırlıkları da sürüyor. Motor sporlarına damga vuran klasik modelin genlerini bugüne taşıyan A110 ile şimdilik tek model üzerinden yollarda karşımıza çıkan marka, geliştirdiği elektrik prototipinin merkezine de bu ise yerleştirdi. Konsept olarak tanıtımı gerçekleştirilen Alpine A110 E-ternite, aynı zamanda modelin 60. yılı sebebiyle gelecek ile olan bağı da temsil ediyor.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Alpine A110 E-ternite

Formula 1 Fransa Grand Prix kapsamında ilk kez gösterime açılacak olan otomobilin altyapısı aslında tanıdık. Megane E-Tech’deki sistemi A110’a entegre eden mühendisler, aracın sürüş dinamikleriyle eşleşebilmesi için bu sistem üzerinde ciddi mesai harcamış. A110 için hayati niteliklerden birisi olan ağırlık dağılımı konusuna fazlasıyla özen gösterilen E-ternite projesinde, batarya modüllerinin yerleşimi bu sebeple oldukça farklı. Bazı modüllerin arka, bazılarının ise ön bölümde konumlandırıldığı A110 E-ternite’nin nihai halinde 42/58’lik ağılık dağılımının yakalanabildiğini görüyoruz. Benzinli versiyona göre ekstra 258 kilogramlık bir ağırlık getiren elektrik sisteminin optimizasyonu sonrası, otomobile etkisini asfaltta görmek fazlasıyla heyecan verici olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Rakamsal bazda baktığımızda ise arka bölümde konumlandırılan tek elektrik motoru üzerinden otomobilin 242 PS güce ve 300 Nm torka sahip olduğunu görüyoruz. Tüm parçaların bir araya gelmesiyle birlikte A110 E-ternite için 0’dan 100’e hızlanma 4,5 saniye sürerken, maksimumda erişilebilecek sürat ise 250 km/s olarak veriliyor. Standart versiyonda 0’dan 100’e hızlanmanın 4,2 saniye olduğunu da belirtmeden geçmeyelim. Alpine cephesinin 60 kWh kapasiteli bataryaya yer verdiği elektrikli A110’un erişebileceği menzil değerinin 420 kilometre olması da günlük kullanımda hiç fena sayılmaz. Vites sistemi, süspansiyonları ve savrulma çubuğu gibi altyapı elemanlarının tamamında da farklılıkların yapıldığı A110 E-ternite, önümüzdeki süreç için markadan beklentileri artırmayı başarıyor.