reklamı kapat

POPÜLER

porsche

Porsche’den tüm zamanların satış rekoru

Porsche, 2018 yılında tüm zamanların satış rekorunu kırdı. Şirket, 256 bin 255 adet otomobil teslim ederek önemli bir başarıya imza attı.

Paylaşılan rakam önceki yıla oranla yüzde 4’lük bir büyüme anlamına geliyor. Modeller özelinde bakıldığında Panamera, yüzde 38’lik bir artışla 38 bin 443 adetlik satışa erişerek en büyük büyüme payını elde eden model oldu. Porsche 911 de, yüzde 10 ile iki basamaklı bir artış kaydederek 35 bin 573 adet satışa ulaştı. 71 bin 458 adet satılan Cayenne ve 86 bin 31 adetlik satış ile Macan en başarılı modeller oldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin bir kez daha dünyanın en büyük bireysel pazarı

Çin pazarı, Porsche satışında, 2018’de de tepedeki yerini korudu. Bu pazarda, toplamda geçen yıla oranla yüzde 12’lik bir büyümeye denk gelen 80 bin 108 adet satış gerçekleştirildi. Çin’i, 57 bin 202 adet araçla yüzde 3 büyüme görülen ABD takip etti. Avrupa’ya yapılan satışlarda, bir önceki yılın rakamlarına oranla küçük bir düşüş görüldü.

Porsche kısa bir süre önce Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport’u tanıtmıştı. Yeni 718 Cayman GT4 Clubsport, Weissach’ta üretilen başarılı ilk modelin daha da gelişmiş halini temsil ediyor. Ortadan motorlu bir yarış otomobilinin ilk kez fabrika çıkışlı iki versiyonu var: Hevesli, amatör yarışçılar için “Trackday” modeli ve ulusal, uluslararası yarışlara uygun “Competition” versiyonu. Hem sürül kontrolünde iyileştirme sunan otomobilin tur süresini kısaltma adına da çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. Yeni model önümüzdeki ay yurt dışında piyasaya sunulacak.

İlginizi çekebilir

Karşınızda 718 T Boxster ve Cayman