reklamı kapat

POPÜLER

Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport

Yarış pistinde çok daha iddialı: Yeni Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport

Porsche, ilk Cayman GT4 Clubsport’un piyasaya çıkmasından üç yıl sonra aracın yeni modelini tanıttı. Yeni 718 Cayman GT4 Clubsport, Weissach’ta üretilen başarılı ilk modelin daha da gelişmiş halini temsil ediyor.

Ortadan motorlu bir yarış otomobilinin ilk kez fabrika çıkışlı iki versiyonu var: Hevesli, amatör yarışçılar için “Trackday” modeli ve ulusal, uluslararası yarışlara uygun “Competition” versiyonu. Hem sürül kontrolünde iyileştirme sunan otomobilin tur süresini kısaltma adına da çalışmalar yapıldığı belirtiliyor. 718 Cayman GT4 Clubsport, doğal lif kompozit malzemeden yapılmış kaporta parçaları olan ilk seri üretim yarış otomobili. Sürücü ve co-pilot kapıları ve arka kanat, aslen keten veya kenevir lifleri gibi ürünlerden elde edilen, ağırlık ve katılık açısından karbon fibere benzer özelliklere sahip, organik bir lif karışımından üretildi.

718 GT4 Clubsport gücünü, 425 beygir üreten 3.8 litrelik, yatık, altı silindirli motorundan alıyor. Yeni motor önceki modele göre 40 beygir daha güçlü. Porsche’nin altı vitesli, mekanik arka aks diferansiyel kilitli, çift kavramalı şanzımanı yardımıyla, güç, arka tekerleklere aktarılıyor. Hafif olan yay grubu ön süspansiyonu, ağabeyi olan 911 GT3 Cup modelinden alındı. Etkileyici yarış freni sistemi, 380 milimetre çaplı çelik fren disklerinden oluşuyor. Kaynaklanmış güvenlik kafesi, yarış koltuğu ve altı uçlu yarış kemeri ile fabrikadan teslim edilen 718 Cayman GT4 Clubsport sadece 1.320 kilogram.

Otomobil, sabit bir darbe emici mekanizmaya sahip. ABS, ESC ve çekiş kontrol destek sistemleri, limitlerde kontrollü bir tutuş sağlıyor ve gerektiğinde kapatılabiliyor. Fabrika çıkışı gelen diğer ekipmanlarsa, klima sistemi, tavandaki kurtarma kapağı, yangın tüpü ve 80 litrelik FT3 güvenlik yakıtı hücresi. Yol homologasyonu olmayan otomobil, bütün Porsche Merkezleri’nde servise girebiliyor.

“Competition” modeli ise yarışa dönük pek çok gelişmiş özelliğe sahip. Darbe emiciler üç aşamalı ayarlanabiliyor. 115 litre kapasiteli güvenli yakıt tankı, uzun mesafeli yarışlar için ideal. Fren denge sistemi sayesinde, ön ve arka akslar arasındaki fren denge ayarı sonsuz ayarlanabiliyor. Entegre hava krikosu sistemi sayesinde, pit stoplar çok kısa sürüyor. 911 GT3 R’den adapte edilmiş, çabuk ayrılabilen yarış direksiyonu, sürücülerin bireysel ihtiyaçlarına yönelik ayar imkanları sağlıyor. Otomatik yangın söndürme sistemi ise, yarış pisti için fazladan bir güvenlik özelliği daha sunuyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Yeni Porsche 718 Cayman GT4 Clubsport ne zaman satışa sunulacak?

Her iki versiyon şubat ayından itibaren tüm dünyadaki takım ve sürücülere teslim edilecek.

İlginizi çekebilir

Karşınızda Porsche 718 T Boxster ve Cayman