reklamı kapat

POPÜLER

Porsche Mission E’nin gelişim süreci [Video]

Mission E yollara çıkmaya başladığında Porsche‘nin otomotiv dünyasına kazandıracağı en büyük nimetlerden biri olacağı kesin. Ancak bunun için henüz birkaç yıl daha var. Konsept halde bile büyülemeyi başaran Alman üreticinin ilk elektrikli spor otomobili, yeni videosuyla bir kez daha kendine hayran bırakıyor.

Porsche‘nin Mission E için yayınladığı yeni video, elektrikli süper sporun tasarım aşamasını gözler önüne seriyor. Otomobilin henüz çizim aşamasından son konsept haline gelen kadar nerelerden geçtiğini gördüğümüz videoda tasarımcıların nelerden ilham aldığını da öğreniyoruz. Örneğin bir bakışta otomobilin bir Porsche olduğunu vurgulayan pürüzsüz burnu, 50’lerin ve 60’ların 718 RSK modelinden yola çıkılarak geliştirilmiş. Genel hatları itibarıyla birçok farklı Porsche modelinden izler taşıyan otomobilin iç tasarımı ise ağırlıklı olarak meşhur 911’den ilham almış. Alıştığımız Porsche kalitesi jest algılama ve holografik ekranlarla süslenmiş.

Henüz konsept aşamasında olan Mission E’nin üretim bandına 2020 yılında girmesi bekleniyor. Porsche, Stuttgart-Zuffenhausen fabrikasında üreteceği otomobil için bine yakın yeni işe alım ve yaklaşık 700 milyon euroluk bir yatırım yapmış durumda.