reklamı kapat

POPÜLER

Nio ET9

Lüks elektrikli Nio ET9, üstündeki kar birikintisini yere dökebilecek kadar iddialı bir süspansiyon sistemiyle geliyor [Video]

 - Güncelleme: 19 Şubat 2024 20:07

Yakın zaman önce tanıtılan lüks elektrikli Nio ET9, üstündeki kar birikintisini yere dökebilecek kadar iddialı bir süspansiyon sistemiyle geliyor.

Nio ET9, Çin’den gelen en yeni üst sınıf elektrikli otomobil modelleri arasında yer alıyor. Firmanın alıştığımız modern çizgisini taşıyan dört kapılı lüks araç, bugün paylaşılan ilginç videolar ile gündemde yer alıyor. Araç SkyRide isimli bir aktif süspansiyon sistemiyle alınabiliyor ve bu sistem yukarıda da dediğimiz gibi üstündeki kar birikintisini yere dökebilecek kadar yüksek bir hareket kabiliyeti ile geliyor. Bu sistem aynı zamanda yoldaki hemen hemen tüm engelleri de ortadan kaldırabiliyor. Bu sayede araç inanılmaz pürüzsüz şekilde yol alabiliyor. Bu konuda bir ilke imza atmayan ancak son dönemde gördüğümüz en hassas süspansiyon sistemini hazırlamış gibi görünen firma, Sky Ride sisteminde her bir tekerleği bağımsız olarak kontrol eden dört özel hidrolik pompa kullanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ET9 uzun bir seçenek olduğundan çok yüksek bir diz mesafesi getiriyor ve yerden yüksek olduğundan bozuk zeminlere oldukça hazır görünüyor. Toplam dört kişilik tasarlanan ve arkasında inanılmaz konforlu bir yaşam alanı yaratılan araç, özel olarak geliştirilen yeni 900 voltluk mimariyi temel alıyor ve uygun şartlar altında 5 dakikada tam 255 km yol gidecek kadar enerji depolayabiliyor.

Taşıdığı iki yeni elektrikli motor ile beraber toplam 520 kW / 700 beygir güç getiren araç, 120kW‘lık değiştirilebilir yapıdaki (Firmanın benzinlik benzeri pil değişim istasyonları var. Pil bitince istasyona gidiliyor, tamamen dolu yeni pil takılarak 3 dakikada yola devam ediliyor) büyük lityum-iyon bataryası ile yüksek bir menzil getiriyor.

Büyük olmasına rağmen arka lastikleri de dönebildiği için manevra kabiliyeti yüksek olan ET9, “steer-by-wire” sistemiyle markası için bir ilke imza atıyor. Bünyesinde saniyede 6 trilyondan fazla komut çalıştırabilen, 32 çekirdeğe sahip dünyanın ilk 5 nm otomotiv sınıfı işlemcisi bulunan yani içerisindeki çok sayıda ekranda akıcı bir deneyim sunan araç, gelişmiş otonom sürüş sistemlerini de eksik etmiyor. Çin’de yaklaşık 112 bin dolardan satılacağı aktarılan lüks elektrikli, daha sonra Avrupa gibi diğer pazarlara da götürülecektir.

Nio ET9 yanında bu da ilginizi çekebilir: Hızlı yürümeniz için tasarlanan ilginç ürün: Moonwalkers

İLGİLİ HABERLER