reklamı kapat

POPÜLER

Xiaomi Leica

Telefon odaklı Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü kuruldu

Akıllı telefon kameralarını merkeze alan “Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü” kuruldu. İki dev alandaki gücünü artırıyor.

Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü, uzun zamandır akıllı telefon kameraları için ortak çalışmalar yapan Xiaomi ve Leica arasındaki bir sonraki seviye oldu. Xiaomi ve Leica tarafından kurulan bu enstitünün amacının, kompakt form faktörde ultra hassas optik lensler tasarlamak, bilişimsel fotoğrafçılıkta mümkün olan en iyi performansa ulaşmak ve optikler için yeni standartlar belirlemek olduğu aktarılıyor. Ortaklık kapsamında Pekin merkezli Kamera Donanımı, Görüntüleme ve Objektif / Subjektif Görüntü Kalitesi Değerlendirmesine odaklanan üç büyük laboratuvarın açılması planlanıyor. Mobil fotoğrafçılığı bir sonraki seviyeye taşıma hedefiyle Xiaomi ve Leica’nın önemli yatırımlar yaptığı ve bu sayede 200’den fazla uzmandan oluşan ortak bir ekip kurduğu belirtiliyor. Açıklamaya göre Noctilux ve APO serisi gibi ikonik optik tasarımlar da dahil olmak üzere Leica’nın dördüncü nesil lenslerinin arkasındaki efsane tasarımcı Peter Karbe, Xiaomi x Leica Optik Enstitüsü özelinde optik uzmanı olarak görev yapacak. Xiaomi Group Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Xiaomi Cep Telefonu Departmanı Başkanı Zeng Xuezong, burada direktör olarak görev yapacak. Xiaomi Group Yazılım Teknik Ekibi Başkanı Yi Yan ve Xiaomi Kamera Departmanı Genel Müdürü Wang Xuanran ise direktör yardımcıları olarak görev yapacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Çin merkezli teknoloji devi Xiaomi, bugün yılda tam 10 milyon adet akıllı telefon modeli üretebilecek kapasitede yeni bir fabrika kurmasıyla da ses getirmişti. Şirket Çin’deki fabrika yatırımlarına hız kesmeden devam ediyor. “Akıllı” takısına sahip yeni nesil fabrikalarında yüksek sayıda robot kullanarak üretim kapasitesini ciddi şekilde artıran firma, kısa süre önce Beijing Changping merkezli bir fabrikayı açtıklarını da duyurdu. Şirket tarafından geliştirilen özel üretim hatlarına sahip bu neredeyse tamamen otonom fabrika, yukarıda da dediğimiz gibi yıllık tam 10 milyon adet telefon üretme kapasitesine sahip. Üretimden paketlemeye ve kontrol sürecine kadar hemen her aşamasında robotların çalıştığı fabrika, şirketin alandaki iddiasını artıracak, fiyat-performans oranı daha yüksek telefonlara aracılık edecek. Xiaomi eğer görmediyseniz bu aralar yeni telefonlarıyla gündemden düşmüyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Eğer kaçırdıysanız Xiaomi 14 ve 14 Pro serisi 25 Şubat tarihinde “küresel” olarak lanse edilecek. Türkiye’de de satılacak bu telefonlardan önce, spesifik olarak 22 Şubat tarihinde Çin merkezli olarak lanse edilecek 14 Ultra ise aşağıda gördüğünüz tasarımı taşıyor. Teknik olarak baktığımız zaman 3.000 nit’i görebilen 6,73-inç QHD+ AMOLED LTPO 120 Hz ekran üzerine kuruluyor, gücünü Snapdragon 8 Gen 3 işlemciden alıyor, kutusundan Android 14 + HyperOS ile çıkıyor, 32 megapiksel selfie kamerası getiriyor ve IP68 sertifikasını eksik etmiyor. 90W kablolu ve 50W kablosu şarj destekli 5.300 mAh pile sahip olan telefonun en çok dikkat çeken yanı ise arka kamera modülü oluyor. Leica imzalı sistem spesifik olarak 1-inç’lik F1.6/F1.8 diyaframlı 50 megapiksel geniş açı + F1.6/F1.8 diyaframlı 50 megapiksel ultra geniş açı + F3 diyaframlı 50 megapiksel 3.2X telefoto + F3 diyaframlı 50 megapiksel 5x telefoto kameraları bir araya getiriyor.

Xiaomi 14 Ultra
Xiaomi Leica

Xiaomi haberleri yanında bu da ilginizi çekebilir: Vivo X Flip katlanabilir telefon modeli