reklamı kapat

POPÜLER

Yerli otomobil

Elektrik yükselişinin üçüncü üyesi; NIO EC6 tanıtıldı!

Çinli Tesla olarak ün yapan markasının üçüncü seri üretim modeli olan NIO EC6, önümüzdeki yılın asfalta çıkacak önemli modellerinden olacak.

Advertisement

Formula E takımıyla adını tüm dünyaya duyurmasının ardından elektrikli otomobilleriyle de önemli bir ivme yakalayan NIO’da seri adımlar atılmaya devam ediliyor. Dünyanın en hızlı elektrikli otomobili rozetini de EP9 modeliyle yakalayan Çin merkezli şirketin daha sakin modelleri ise ES ailesiyle kullanıcılarla buluşuyor. ES6 ve ES8 modelleri üzerinden gündemimize aldığımız bu gelişmelerin son üyesi ise kısa süre önce tanıtımı gerçekleştirilen NIO EC6 olacak. Markasının üçüncü seri üretim modeli olarak banda çıkacak olan Coupe formlu SUV’nin ön sipariş süreci de etkinliğinin hemen ardından başladığını belirtmekte fayda var.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

NIO EC6 için netleşen ilk özellikler

Yapılan strateji gereği farklı versiyonlar üzerinden son kullanıcıya ulaşacak olan modelin teknik nitelikleriyle oldukça tatminkar olduğunu görüyoruz. Üzerinde iki adet elektrik motoru taşıyan ve dört tekerlekten çekişli altyapıyı da beraberinde getiren modelde iki versiyon ön plana çıkartılıyor. Performance ve Sport olmak üzere şekillenen bu örneklerin beygir güçleri ise sırasıyla 545 ve 435 birim şeklinde tabloya yansımakta. Bu güç farklılığının yarattığı yol ayrımlarının başında 0-100 ivmelenmesi geliyor. Açıklanan verilere baktığımızda Performance paketinin 0’dan 100’e 4,7 saniyede çıktığı görülürken, Sport paketinde bu değer 5,6 saniyeye geriliyor. EC6’da sunulan 100 kWh batarya paketinin sunduğu menzil ise maksimum 615 kilometreye kadar destek verebiliyor. Fiyat detayları temmuz ayında açıklanacak olan otomobilin ilk teslimatlarınınsa eylül ayında yapılması planlanıyor.

İlginizi çekebilir

Yerli otomobil tanıtımı