reklamı kapat

POPÜLER

Apple App Store

Apple, App Store geliştiricilerinin toplam ne kadar kazandığını açıkladı

Teknoloji devi Apple, App Store geliştiricilerinin şimdiye kadar toplam ne kadar kazandığını açıkladı. Rakam gerçekten çok büyük.

Hayatını Apple Store üzerinden kazanan milyonlarca oyun ile uygulama geliştiricisi ve birçok büyük şirket bulunuyor. Peki App Store şimdiye kadar tam olarak ne kadar kazandırdı? Hayata geçirildiği 2008 yılından bu yana hesaplanan toplam rakam tam 260 milyar dolar seviyesinde yer alıyor. Bu rakam 6 Ocak 2021 tarihinde 200 milyar dolar seviyesinde yer alıyor. Yani bir yıl içerisinde geliştiriciler tam 60 milyar dolar daha gelir elde etti.

App Store üzerinden yapılan oyun, uygulama, uygulama / oyun için satışlar ve abonelik fiyatlarından geliştiriciler kadar Apple da kazanıyor. Ödeme işlemlerinden aldığı komisyon ile kasasına her gün çok büyük rakamlar koyan firma, bu komisyon nedeniyle Google ile beraber eleştiriliyor ancak süreç tüm tepkilere rağmen standart şekilde devam ediyor.

SensorTower verilerine göre 2021’de mobil uygulama ve oyunlara (iOS ve Android) tam 133 milyar dolar para harcandı. Bu konuda 2020’ye oranla iOS tarafında yüzde 17’lik, Android tarafında ise yüzde 23’lük bir büyüme görüldü. 2021’de spesifik olarak mobil oyunlara (iOS ve Android) 89 milyar dolar para harcandığı aktarılıyor. Bu konuda 2020’ye oranla iOS tarafında yüzde 10’luk, Android tarafında ise yüzde 16’lık bir büyüme görülüyor.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle