reklamı kapat

POPÜLER

Refik Anadol, metaverse DATALAND

Sanatçı Refik Anadol, metaverse projesi DATALAND ile ses getirdi

Sanatçı Refik Anadol, kısa süre önce duyurusunu yaptığı metaverse projesi DATALAND ile ses getirdi. Gelecek görünüşe bakılırsa çok ilginç olacak.

Yapay zekâ ve diğer bilgisayar teknolojilerini bir araya getirerek inanılmaz yaratıcı eserlere imza atan dünyaca ünlü sanatçı Refik Anadol, “metaverse” dünyasında da olacak. Meta’nın olmayan ancak günümüzde Meta ile özleştirilen metaverse, temel olarak sanal bir dünya ve bu dünyaya AR / VR başlıklar ile giriş yapılabiliyor. İşte bu metaverse dünyasına DATALAND projesi ile gireceğini duyuran Anadol, bu konuda kendisi şunları aktarıyor:

“Dünyanın ilk çok-duyusal Metaverse projesi DATALAND’a hoş geldiniz! DATALAND, son nörobilimsel deneyleri ve sanal olarak geliştirilmiş fiziksel gerçekliği bir araya getiriyor ve veri ve yapay zekâ estetiğinde bir dönüm noktasına işaret ediyor.

RAS Media Lab’de büyük verileri temsil etmeye yönelik düşünce deneylerinden hareketle, mevcudiyet ve duyum arasındaki ilişkiye yönelik, daha karmaşık disiplinler arası araştırmalara doğru ilerledik.

DATALAND, stüdyomuz ile dünyanın önde gelen nörobilimcileri, mimarları, yapay zekâ ve bilgisayar grafikleri öncüleri, koku alma ve gerçek zamanlı biyoalgılama teknolojilerinin yanı sıra inovasyon liderleri NVIDIA, Google, Epic Games, L-Acoustics, LG Displays, Epson ve Firmenich arasında çok disiplinli bir iş birliği olacak.

Yapay zekâ kullanarak geniş veri kümelerini analiz etmenin nicel ve nitel zorluklarını, Metaverse’de meditatif deneyimler içeren, sürükleyici ve benzeri görülmemiş alanlar tasarlayarak karşılayacağız ve yepyeni şiirsel algoritmalar icat edeceğiz.

DATALAND’ın ilk vatandaşlarından biri olmak için bekleme listemize katılın ve geleceği bizimle birlikte hatırlayın!”

DATALAND’ın bekleme listesine istiyorsanız direkt olarak buradan dahil olabilirsiniz. Anadolu’un kendi paylaşımına göre 9 Ocak itibarıyla bekleme listesinde 16.441 kişi bulunuyor.

Bu arada Refik Anadol başka bir önemli çalışma daha yapıyor. Bilmeyenler için Samsung, CES 2022 kapsamında akıllı televizyonları özelinde NFT tarafına giriş yaptığını duyurdu. Firma burada spesifik olarak akıllı televizyonları için NFT Aggregation Platform duyurusu yaptı.

Yeni yılda pazara sunulacak bazı Micro Led, Neo QLED ve The Frame modellerinde olacak bu platform, kişilerin NFT’leri direkt olarak televizyonu üzerinden satın almasının önünü aralayacak. NFT listeleme konusunda birden fazla platformdan yararlanacak firma, satın alınan ya da satışta olan NFT’lerin TV’ler üzerinden sergilenmesine de imkân tanıyacak.

İşte bu konuda Samsung ile ortaklık kurduklarını aktaran Anadol, kendi NFT’lerini Samsung’un televizyonları aracılığıyla daha fazla kişiye ulaştıracak. Bu konuda henüz detaylı bir resmi duyuru yok ancak Refik Anadol resmi paylaşımın yakında olacağını belirtiyor.

Refik Anadol gündemimize en son büyük NFT satışı ile gelmişti. Ünlü sanatçının buradan ulaşabileceğiniz “Machine Hallucinations – Nature Dreams : AI Data Sculpture 2021 1/1” isimli eseri, tam 300,6942 ETH karşılığında “Mabu” isimli bir kişi tarafından satın alınmıştı.

İlginizi Çekebilir: Samsung imzalı ilginç projektör Freestyle