reklamı kapat

POPÜLER

Samsung Android 12 LOG Dergisi

Android 12 geliştirici betasından öğrenilen yeni özellikler

Android 12 işletim sistemi için resmi deneme süreci dün akşam başladı ve ilk geliştirici betası kullanıma çıktı. İşte bu sürümden elde edilen bilgiler;

Android 12 işletim sistemi önizleme olarak da geçen geliştirici sürümüyle Google’ın Pixel 3/3 XL, Pixel 3a/3a XL, Pixel 4/4 XL, Pixel 4a/4a 5G ve Pixel 5 modelleri için indirmeye sunuldu. Bu sürüm daha önce aktardığımız üzere “güvenlik, performans ve sezgisel” kullanım bölümlerine odaklanıyor. İşte bu sürüm hakkında bilgiler gelmeye başladı bile. Son keşiflere göre yeni işletim sistemi sayfalardan tam / uzun ekran görüntüsü almayı kolaylaştırıyor, acil durum SOS butonuna güç tuşuna beş kere hızlı basma ile hızlı erişim sunuyor, ekran görüntüsü aracında artık metin ve emoji ekleme imkanı tanıyor, birçok ufak tasarımsal değişiklikler taşıyor, bildirimlerin bildirim bölümüne konulan buton ile hızlıca sessize alınmasına imkan tanıyor ve tek tuşla tüm uygulamaların kamera ile mikrofona erişimini kesebiliyor. Bu gizlilik için çok güzel görünüyor ancak sürüm hakkında şunu mutlaka belirtmek gerekiyor.

Bu bahsettiğimiz yeni özellikler Samsung, Xiaomi ya da OPPO gibi firmalar tarafından birebir kullanılmayabilir. Biliyorsunuz firmalar kendi özellikleriyle kendi arayüzlerini geliştiriyor. Temel aynı Android sürümü olmasına rağmen sunulan özellikler değişiyor. Android 12’de olan bazı özelliklerin firmalar tarafından kaldırıldığı dahi oluyor. Android 12’nin Samsung OneUI’dan aldığı aktarılan bazı özelliklerin olduğu dahi aktarılıyor.

Android 12 için diğer bilinenler şöyle

Sürümde aktarıldığı kadarıyla belirli kalemlerde kullanım da kolaylaşıyor. Örneğin tam ekran izleme ve kullanıcı deneyimi gelişiyor. Tam ekran videodaki bir uygulamadan çıkma tek bir kaydırma hareketine indirgeniyor. Ayrıca yeni yeni sürümde telefonların titreşim motorları, uygulamada / oyunda çalan müzikle beraber çalışabilecek bilgisi veriliyor. Bu da elde edilen deneyimi artırmak adına güzel görünüyor.

Bunlara ek olarak sürüm “tek elle kullanım” modunu beraberinde getiriyor. İşletim sisteminde yerleşik olarak gelecek mod, büyük ekranları kontrol etmeyi oldukça kolaylaştıracak gibi görünüyor. Yeni arayüzde “Material NEXT” adı altında materyal tasarım dilinin bir sonraki seviyesine geçen Google, Android 12’deki PiP modunu da çok daha iyi hale getiriyor. Resim içinde resmi modunda artık video pencereleri çok daha kolay şekilde boyutlandırılabiliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Android 12 işletim sistemi App Pairs isimli bir sistem ile de yolda bulunuyor. Söylendiği kadarıyla bu sistem, işletim sisteminin aynı anda çift uygulama çalıştırma sürecini hiç olmadığı kadar iyi hale getiriyor. Android 12’de telefonların arka tarafı da işlevsel hale geliyor. Android 12 işletim sistemi kişilerin WiFi şifrelerini yakındakilere paylaşmayı Nearby Share üzerinden mümkün hale getiriyor

Apple AirDrop’un Android alternatif olan Nearby Share, yakındaki telefonlar arasında veri aktarımını çocuk oyuncağı haline getiriyor ve sürece WiFi şifrelerinin de dahil olması güzel görünüyor. Bu durum özellikle birden fazla kişiye WiFi şifresi paylaşma durumlarında çok kullanışlı görünüyor.

İlginizi Çekebilir

Son dönemde çıkan ilginç elektrikli araçlardan