reklamı kapat

POPÜLER

Norveç elektrikli yolcu uçağı

Elektrikli yolcu uçağı hayal değil gerçek oluyor

Son dönemde daha çok elektrikli uçan taksiler gündeme geliyor olsa da elektrikli yolcu uçağı üzerinde çalışan firmalar da bulunuyor. Bu konuda tüm dünyaya Kuzey Avrupa ülkesi Norveç öncülük etmek istiyor. Ülkenin bu konudaki ilk planları ise umut verici görünüyor.

Norveç, elektrikli otomobil satışı konusunda dünyanın en iyi ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkede artık fosil yakıttan çok elektrikli otomobil satılıyor ve bu da temiz gelecek için harika görünüyor. Ancak Kuzey Avrupa ülkesi bununla sınırla kalmak istemiyor. Ülkedeki bütün hava limanlarını yöneten devlet şirketi Avinor, elektrikli uçaklar için ciddi düşünüyor. 1.5 saatin altındaki tüm uçuşlarda elektrikli yolcu uçağı kullanılabileceğini belirten şirket yöneticisi Dag Falk-Petersen, elektrikli uçaklara oldukça inanıyor. Tamamen elektrikli uçakların mevcut yolcu uçaklarının yerini alacak güçte olduğunu belirten Petersen, önemli bir konunun da duyurusunu yapıyor. Söylendiği kadarıyla Avinor, 2025 yılında ticari rotalarda test edilmek üzere 19 yolcu kapasiteli bir elektrikli uçak üzerinde çalışıyor. Ülke aynı zamanda 2040 yılına kadar tüm uçakları (Kısa mesafeli) elektrikli hale getirmeyi hedefliyor

Elektrikli yolcu uçağı gelecekte çok sık karşımıza çıkacak

Elektrikli uçaklar şu an Elon Musk gibi köz kara bir girişimciye ihtiyaç duyuyor. Airbus gibi büyük firmalar bu konuda çalışmalar yapıyor ancak ticari sürüm için daha önümüzde çok uzun bir süre bulunuyor. Büyük firmaların fosil yakıtlar bitmeden bu alanda yönelmeyeceği tahmin ediliyor.