reklamı kapat

POPÜLER

Siemens elektrikli uçak
Siemens elektrikli uçak

Siemens’in prototip elektrikli uçağından üzen kaza haberi

Tesla‘nın büyük etkisiyle elektrikli otomobiller çok büyük popüler olmuş durumda. Birçok dev isim elektrikli otomobil geliştiriyor ya da hali hazırda satıyor. Ancak süreç sadece otomobillerde kalmıyor. Motosikletler, iş makineleri, gemiler ve hatta elektrikli uçaklar da geliştiriliyor. İşte bu araçlardan elektrikli uçaklar için bugün kötü bir gün. Karşımızda Siemens’in prototip elektrikli uçağından trajik bir kaza haberi bulunuyor.

Siemens, uzun süredir tamamen elektrikli bir uçak geliştiriyor. Bu pervaneli uçakla geçtiğimiz yıl 340 km/s hıza çıkan firma, Extra 330LE temelli uçakta kendi geliştirdiği elektrik motorunu kullanıyor. Şimdiye kadar büyük gelecek vadeden hava aracı, maalesef kısa süre önce kötü bir haberle gündeme geldi. Söylendiği kadarıyla Siemens’in eFusion elektrikli uçağı Budapeşte’de düştü. Düşmeden önce havada alev aldığı belirtilen uçağın içerisinde bulunan iki pilot ve bir konuk da hayatını kaybetti. Görgü tanıklarına göre alçak irtifada manevra yaparken alev alan uçağın, pillerinde bir sorun yaşadığı tahmin ediliyor. Biliyorsunuz piller yük altında çok ısınıyor. İşte burada meydana gelebilecek en ufak bir sorun ciddi yangına neden olabiliyor. Halen prototip aşamasında olan uçağın bünyesinde 50 kg ağırlığa sahip 260 kW‘lik bir motor ve hemen arkasında ise geniş lityum-iyon pil paketinin yer aldığı açıklanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Siemens elektrikli uçak

Elektrikli uçak konusunda Siemens’ten başka çalışanlar da var

Bir araya gelen havacılık devi Airbus, havacılık konusunda tecrübeli Rolls-Royce ve teknoloji şirketi Siemens, hibrit elektrikli uçak yapmaya başlıyor. Bae 146 uçak modelinin bir motorunu elektrik motorunu değiştirecek bu üç isim, böylece hem elektrik hem de normal jet motoru kullanan bir hava aracı ortaya çıkartacak. Elektrikli motorunun 2 MW gücünde olacağı söylenen uçak, her şey yolunda giderse 2020 yılında uçuşa çıkacak. Şu an E-Fan X adı verilen hibrit yolcu uçağı, hibrit yapısı sayesinde daha az yakıt harcayacak. Elektrik motorunu büyük ihtimalle kanatlara yerleştirilecek bataryalardan destekleyecek uçak, emisyonu da ciddi oranda azaltacak.

İlgili Video

Bu da asfaltın uçağı