reklamı kapat

POPÜLER

Elektrikli uçak

Havacılık şirketinden “şaşırtan bir detayı ortaya çıkaran” dev elektrikli uçak siparişi

Sürekli olarak elektrikli otomobiller konuşuluyor. Ancak artık hayatımızda elektrikli uçak modelleri de bulunuyor. Bu modeller gerçekten büyük tasarruf getiriyor.

Biliyorsunuz elektrikli otomobiller satın alan kişilere büyük maddi tasarruf getiriyor. Bu araçlar sayesinde hem fosil yakıt masrafı ortadan kalkıyor hem de elektrikli araçların bakımı kolay oluyor. Ortaya çıktığı kadarıyla aynı durum elektrikli uçak modelleri için de geçerli. Bu bilgi Norveç merkezli şirket OSM Aviation‘dan geliyor. Firma kısa süre önce Bye Aerospace isimli üreticiden 60 adet tamamen elektrikli uçak satın aldığını açıkladı. İşte bu açıklama kapsamında söylendiği kadarıyla normal pervaneli uçakların saatlik operasyon masrafı 110 dolar seviyesinde. Bu rakam elektrikli uçakta ise tam 20 dolar seviyesine kadar düşüyor. Bu da uzun vadede inanılmaz bir tasarruf anlamına geliyor. Aynı zamanda çevreyi kirletmeyen bu pilot eğitimi için alınan uçaklar (eFlyer 2), pervaneli yapıda ve iki kişiyi taşıyabiliyor. Her biri 350 bin dolar olan uçaklar, maksimum 120 beygir sürekli olaraksa 94 beygir güç üretebiliyor. Firmanın şu an pilot eğitimi için 20 adet uçak kullandığı ve o uçakların da Cessna 172s olduğu söyleniyor. Elektrikliler gelince Cessna 172s’lerin kullanımdan kalkacağı belirtiliyor.

Elektrikli uçak çok yakında normal bir şey olacak

Artık elektrikli otomobiller hayatın bir parçası. Konu üzerinde aktif olarak çalışan firmalar sayesinde elektrikli uçaklar da böyle olacak. Bu arada süreçte sadece pervaneli uçaklar yok. Bazı firmalar gücünü tamamen elektrikten alan jet motorlu yolcu uçakları da geliştiriyor. Havacılığın geleceğinde de elektrik yer alıyor.

İlginizi Çekebilir

Bu da dünyanın en büyük uçağı