reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli uçak

Elektrikli uçak dünyasında büyük adım; “200 uçaklık sipariş”

United Air firması, elektrikli uçak pazarında gerçekten ses getiren bir adım atıyor. Firma büyük sipariş ile havacılığı dönüştürmeye hazılanıyor.

Elektrikli uçak çalışmaları çok ciddi şekilde hız kazanmaya başladı. Alanı bu sefer gündeme getiren isim United Air, elektrikli uçaklar geliştiren Heart Aerospace firmasından tam 200 adet elektrikli uçak satın alacağını duyurdu.

Bu hamle alanda uzun zamandır gördüğümüz en büyük siparişler arasında yer alıyor ve genel olarak çok ses getiriyor. Heart Aerospace imzalı uçakların ES-19 adında olduğu ve sadece kısa uçuşlara (400 km kadar) odaklandığı belirtiliyor.

Zaten henüz elektrikli altyapıda uzun uçuşlar çok mümkün görünmüyor. Bunun için yeni nesil pil teknolojilerine ihtiyaç bulunuyor.

Sipariş verdiği 19 kişilik elektrikli uçaklar ile kısa mesafeli uçuşları çok daha düşük maliyet ile gerçekleştirmek isteyen United Air, bu adımıyla havacılığın daha temiz hale getirilmesi için de büyük bir ilerleye yapmış olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli uçak konusunda birçok firma çalışıyor

Bunların karşımıza çıkan en son isimlerinden Eviation, geliştirdiği lüks sınıfa giren ilk elektrikli yapıdaki modern uçağıyla uçuş testine hazırlanıyor. Aktarıldığı kadarıyla “Alice” adı verilen bu uçak 814 km menzil getiriyor ve bünyesinde 820-kWh pil paketi barındırıyor.

Üç adet Magnix imzalı pervaneli elektik motoru bulunan uçak, amacı gereği çok büyük değil ve benzerlerinden daha farklı bir tasarım taşıyor. Alice, söylendiği kadarıyla maksimum 407 km/s hızda yol alabiliyor.

Yapısı gereği çok sessiz olduğu belirtilen Eviation Alice, geleceğin hava araçları arasında olduğundan dolayı ses getiriyor.

İlginizi Çekebilir

Havacılığın geleceği, insansız uçabilen helikopter modeli