reklamı kapat

POPÜLER

Bye Aerospace eFlyer 800 elektrikli uçak

Elektrikli uçak tarafında gelecek gösterimi: Bye Aerospace eFlyer 800

Elektrikli uçak çalışmaları ciddi ciddi hız kazanmaya başladı. Bu alanda yer alacak en iddialı isimlerden birisi ise Bye Aerospace olacak.

Bye Aerospace, kısa süre gelecek eFlyer 800 elektrikli uçak modelini duyurdu. Bu uçak dört ila altı yıl arasında gökyüzünde olacak.

Bye Aerospace eFlyer 800, şimdilik sayfada görebileceğiniz taslak görseller ile karşımızda. Uçak sekiz kişilik tasarlanıyor ve pervaneli elektrik motorları üzerine kurulacak.

Bu ENGINeUS adı verilen elektrikli motorların arkasında Safran Electrical & Power yer alıyor. Menzilinin 926 km, hızının ise 320 knots seviyesinde olacağı aktarılan uçak, 10 bin metre yüksekliğe rahatlıkla çıkabilecek.

Uçakta özel bir güvenlik sistemi de olacak. Bazı ufak uçaklarda da olduğu gibi Bye Aerospace eFlyer 800 bir paraşüt ile donatılacak.

Bu sayede elektrik sisteminde bir arıza olursa uçak paraşüt ile güvenli şekilde yere / suya inebilecek. Birçok diğer güvenlik sistemi de taşıyacak elektrikli uçak, normal uçaklardan daha az maliyet ve bakımla yol alabilecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli uçak konusunda Bye Aerospace yanında başka devler de çalışıyor

Örneğin NASA, elektrikli uçak pazarında daha aktif olarak yer almak istiyor. Kurum net olarak alanı hızlandırmak istiyor ve havacılık sektörü ile kurulan yeni ortaklık ile sürece dahil oluyor.

Havacılık konusunda çok büyük tecrübesi olan kurum, Elektrikli Uçak Tahrik Sistemi kullanan geleceğin hava araçları için teknolojiler geliştirmek istiyor. Yukarıda da dediğimiz gibi havacılığın geleceğinde artık elektrikli altyapı yer alıyor.

Bu kaçınılmaz bir dönüşüm çünkü yaşadığımız gezegenin artık hiç olmadığı kadar korunması gerekiyor. 2019’de uçuşların tam 915 milyon ton CO2 oluşturduğu aktarılıyor ve bu bağlamda elektrikli temiz havacılık yaşanabilir bir Dünya için hayati önem arz ediyor.

İlginizi Çekebilir

Havacılığın geleceği, insansız uçabilen helikopter modeli