reklamı kapat

POPÜLER

hibrit elektrikli uçak

Airbus, Rolls-Royce ve Siemens, hibrit elektrikli uçak için bir araya geldi

Son dönemde sürekli olarak tamamen elektrikli ya da hibrit otomobilleri konuşuyoruz. Bir araya gelen Airbus, Rolls-Royce ve Siemens ise “hibrit elektrikli uçak” kavramını karşımıza getiriyor.

Elektrikli uçaklar henüz otomobiller kadar son kullanıma hazır değil. Büyük firmaların bu konuda denemeleri bulunuyor ancak ticari bir sonuç karşımızda bulunmuyor. İşte bunu değiştirmek için bir araya gelen havacılık devi Airbus, havacılık konusunda tecrübeli Rolls-Royce ve teknoloji şirketi Siemens, hibrit elektrikli uçak yapmaya başlıyor. Bae 146 uçak modelinin bir motorunu elektrik motorunu değiştirecek bu üç isim, böylece hem elektrik hem de normal jet motoru kullanan bir hava aracı ortaya çıkartacak. Elektrikli motorunun 2 MW gücünde olacağı söylenen uçak, her şey yolunda giderse 2020 yılında uçuşa çıkacak.

Hibrit elektrikli uçak kavramı gerçek oluyor

Şu an E-Fan X adı verilen hibrit yolcu uçağı, hibrit yapısı sayesinde daha az yakıt harcayacak. Elektrik motorunu büyük ihtimalle kanatlara yerleştirilecek bataryalardan destekleyecek uçak, emisyonu da ciddi oranda azaltacak. Tamamen elektrikli uçaklara geçişi hızlandırması beklenen hibrit elektrikli uçak, sürecin güvenlik seviyesini de ciddi oranda artıracak. Süreçte esas iş ise uçak motorları konusunda tecrübeli Rolls-Royce ile elektrik motorları konusunda uzman Siemens‘e düşecek. Airbus daha çok uçuş altyapısını geliştirecek.