reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

Merak edilen noktalarıyla dünyada bir ilki beraberinde getiren 2019 Infiniti QX50 [Video]

Los Angeles Otomobil Fuarı’nda tüm detaylarıya sergilenen 2019 Infiniti QX50, yarı otonom sürüş teknolojisiyle kullanıcılarını memnun edecek.

Advertisement

Infiniti’nin yirmi yıl gibi ciddi bir geliştirme süresinin ardından tamamladığı dünyanın değişken sıkıştırma oranına sahip ilk seri üretim motoru, QX50 ile asfalta iniyor. Geçtiğimiz hafta içerisinde ilk performans değerleri açıklanan motorun bugün itibarıyla resmi tüketim değerlerini de görebiliyoruz. İlk kez Los Angeles Otomobil Fuarı’nda kullanıcıların karşısına çıkan model, Nissan’ın kendi içerisinde geliştirdiği ProPilot teknolojisinin de yüksek seviyesini barındırıyor. Aracın kokpit bölümüyse premium algısını artıracak önemli geliştirmelerle donantılmış.

Sürüşe göre değişen çalışma prensimi

Artık üretime hazır bir otomobilde görev yapmak üzere bugün karşımıza çıkan 2.0 litrelik VC-Turbo‘nun ilk olarak geçtiğimiz hafta açıklanan performans değerlerini hatırlayalım. Asfalta 268 beygir güç ve 380 Nm torkluk değerler aktaran bu motor dört tekerlekten çekişli QX50’yi 0’dan 100’e 6,3 saniyede çıkartabiliyor. Sekiz ileri değerli XTRONIC şanzımanla satın alınabilecek olan QX50’nin erişebildiği maksimum sürat değeriyse 230 km/s olarak teknik tabloya yansıdı. Performanslı sürüşlerde 8:1, günlük ekonomik kullanımdaysa 14:1 sıkıştırma oranıyla çalışan ünite için paylaşılan ortalama tüketim değerleriyse 10,5 litre/100km civarında.

Yardımcı pilot

Infiniti tasarımcılarının çizgi konusunda keskin hatlar üzerinden gittiği yeni modelde imza niteliğindeki ızgarayı genel hatları destekleyen LED gündüz farları tamamlıyor. Koltuklar yatırıldığında 1.823 litre gibi devasa bir kullanım alanı sunan QX50’nin kokpit bölümü üzerinde iyi çalışılmış diyebiliriz. Deri, kumaş, alüminyum ve ahşap detayların ahengiyle bezenen iç dünyanın merkezinde 8 inç’lik multimedya ekrana yer veriliyor. Alt bölümünde boyutu 7 inç olan ikincil ekrandan klima başta olmak üzere aracın temel fonksiyonları kontrol edilebiliyor. QX50’nin motoruyla birlikte kullanıcısını farklı hissettirecek diğer kartıysa yardımcı pilot teknolojisi. ProPILOT Assist desteğine sahip olan araç kullanıcıya ihtiyaç duymadan tek şerit üzerinde fren-gaz-direksiyon kontrolü yapabiliyor. Bu da uzun yol için artık yeni bir arkadaşınız var demek. Fiyat bilgisini henüz paylaşılmayan QX50’nin Avrupa pazarına ne zaman sunulacağı ayrı bir merak konusu.

VİDEO

VİDEO: Kokpit