reklamı kapat

POPÜLER

DRAGON robot

Korkmalı mıyız? Huzurlarınızda yeni geliştirilen “robot ejderha” DRAGON [Video]

Bilim insanları birçok robot sistemi geliştiriyor. Bu robot sistemlerinin çoğunda gerçek doğadan ilham alınıyor. Tokyo Üniversitesi araştırmacıları ise karşımıza robot ejderha DRAGON ile çıkıyor.

Tokyo Üniversitesi’nin geliştirdiği DRAGON bir drone olarak geçiyor ancak bu tam olarak doğru görünmüyor. Hareketli bir yapıda tasarlanan robot, bünyesinde sekiz adet ufak pervane barındırıyor. Bu sayede bir bütün halinde havalanabilen robot ejderha, havadayken şeklini de değiştirebiliyor. Gerçekten stabil şekilde uçtuğu görülen DRAGON, gövde yapısıyla inanılmaz imkanların kapısını aralıyor. Örneğin robot ince ve uzun yapı sayesinde dar alanlardan yavaş da olsa geçebiliyor. Gövdesini istediği ortama uydurabilen robot, gücünü dahili pil paketinden alıyor. Intel’in Eculid teknolojisi üzerine kurulduğu belirtilen DRAGON, istenirse birbirine bağlı 12 modülden oluşturulabiliyor. Bu da çok daha uzun ve yerine göre çok işe yarayabilecek güçlü bir uçan sistem anlamına geliyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

DRAGON nerelerde kullanılabilir?

Burada akla ilk olarak arama kurtarma faaliyetleri geliyor. Biliyorsunuz birçok robot projesinin arkasında ulaşılması zor alanlarda araştırma yapmak yer alıyor. Bu amaç için çok iyi görünen robot, buna rağmen henüz çok erken bir seviyede yer alıyor. Gelecekte daha hızlı çalışması amaçlanan sistem, bakıldığında gerçekten büyük gelecek vadediyor.