reklamı kapat

POPÜLER

Orduya takviye; Norveç, elektrikli bisiklet kullanımında dünyada bir ilke imza atabilir

Norveç ile Rusya ile var olan uzun sınır hattında görev yapacağı söylenen elektrikli bisikletler, beraberinde taktiksel avantajları da getirecek.

Son dönemin en popüler araçlarından birisi olan elektrikli bisikletler yavaş yavaş Türkiye pazarında da varlığını artırıyor. Çeşit olarak bakıldığında şimdilik yurt dışı kadar farklılık gözlemlenmese de kullanıcıların bu yeni oyuncaklara bakış açıları da yavaş yavaş değişiklik göstermekte. Günümüz itibarıyla şehir içerisinde ulaşım adına büyük bir çözüm olduğunu bildiğimiz bu tür, farklı felsefeler üzerine tasarlanarak kullanım alanları da artırılıyor. Artık arazi için de ciddi bir seçenek haline gelme konusunda iddiasını artıran modeller, bu zamana kadar hiç görmediğimiz bir noktaya sıçramak üzere. Norveç ordusunun hazırlıklarıyla gündeme gelen gelişmeyle birlikte, elektrikli bisikletlerin ordu görevlerinde kullanılması adına önemli bir çalışma yapıldığını görüyoruz.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli sınır bekçileri

Halihazırda benzinle çalışan çeşitli kar ve normal araçları ordu içerisinde kullanan Norveç, elektrikli bisikletleri de bu sürece dahil etmek istiyor. İlk adımda sınır birliklerine dağıtılması gündemde olan arazi kabiliyetli bisikletler, Rusya ile var olan 196 kilometrelik ortak çizgi boyunca görevlerde kullanılacak. Herhangi bir kaçak geçişin sağlanmaması adına devriye gezen askerlerin kullanacağı modellerin sessiz yapıları sayesinde büyük avantaj sağlaması bekleniyor. Ordunun üst düzey isimleri tarafından yapılan açıklamalar, pilot program dahilinde kullanımıyla ilgili girişimlerin ve ilk birliklerin sürüş eğitimini almaya başladığına işaret ediyor. Her türlü ıslak ve karlı zeminin üzerinden gelebilecek şekilde tasarlanan elektrikli bisikletlerin teknik detaylarıyla şimdilik paylaşılmış değil.