reklamı kapat

POPÜLER

Almanya’ya şehirler arası bisiklet otobanı geliyor

Otomobil üreticileri yavaş yavaş doğaya zarar veren yakıtlardan vazgeçiyor ve elektriğe yönelmeye başlıyor. Bu hamle doğanın korunması adına önem arz ediyor fakat trafik sorununa maalesef çözüm getiremiyor. Bisikletler ise hem trafik sorunu yaşatmıyor hem de doğaya zarar vermiyor ancak onların da ulaşım sağlayabileceği yollar çok fazla bulunmuyor. Almanya’nın yapımına başladığı bisiklet otobanı ise bisikletlilerin bu büyük sorununa başarılı bir çözüm getiriyor.

Yalnızca bisiklet sürücülerine açık olacak bu otobanın 100 kilometre uzunluğunda olacağı belirtiliyor. Almanya’nın batı kesimindeki 10 şehri birbirine bağlayacağı belirtilen yolun ayrıca dört üniversiteye de ulaşılmasını sağlayacağı dile getiriliyor. Yolun şu anda 5 kilometrelik kısmı tamamlanmış ve bisiklet sürücülerine açılmış durumda. Araştırmacıların öngörüsüne bakılırsa yolun tamamı açıldığında trafikteki araç sayısı 50 bin civarında azalma gösterecek. Dolayısıyla motorlu taşıtların da trafiğinde az da olsa bir rahatlama sağlanmış olacak.

Amerika ile karşılaştırıldığında Avrupa’nın bisiklet kullanım oranlarının çok daha yüksek olduğu ifade ediliyor. Almanya’da günlük ulaşımın yüzde 10’u bisikletler aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bisiklet yollarının artması halinde bu oranın çok daha yükseğe çıkması bekleniyor.

*Haberde kullanılan görsel temsilidir.

İLGİLİ HABERLER