reklamı kapat

POPÜLER

Volvo XC40 Recharge

Volvo elektrik planlarını resmiyete kavuşturdu; dönüm noktası 2030

Hızlı bir şekilde ivme kazanan elektrikli otomobil pazarında sınıf liderlerinden olmak isteyen Volvo, bu kapsamda 2030 yılında içten yanmalı motora sahip model sunmayacağını duyurdu.

Dizel motorlara yatırım ve geliştirme sürecini geride bırakan Volvo, geleceğindeki tam elektrikli ürün gamına hazırlığı hibrit kombinasyonlarıyla günümüze yansıtıyor. Markanın yeni nesil ürün gamındaki ilk elektrikli modeli konumunda olan XC40 Recharge da kendisinden sonra gelecekler için önemli bir referans niteliği taşıyor. İsveçli şirket bu çevre dostu dönüşümü karbon nötr olma yolunda attığı adımlarla destekliyor. Geçtiğimiz yıl sevkiyat operasyonlarında da bu felsefe odağına adımlar atan marka hızla büyüyen premium elektrikli otomobil pazarında lider olmak istiyor. Açıklamalar üzerinden bir süredir mesajları verilen “tamamen elektrikli marka” planlamarı, bugün resmi kanattan gelen açıklamayla sonuca kavuştu. Eğer her şey planladığı gibi giderse Volvo, 2030 yılına kadar tamamen elektrikli bir otomobil şirketi olacak.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo 2030’da tamamen elektrikli otomobil markasına dönüşecek

Kısa süre önce Jaguar cephesinden de gelen hamleye paralel olarak alınan karar önümüzdeki 10 yılın sonunda bambaşka bir Volvo ürün gamını karşımıza çıkaracak. Şirket, 2030’a geldiğinde sadece elektrikli otomobiller satar hale gelmeyi ve küresel portföyünde, hibritler de dahil olmak üzere içten yanmalı motora sahip herhangi bir otomobilin yer almamasını hedefliyor. Bu karar ayrıca, mevzuatın ve erişilebilir yüksek kaliteli şarj altyapısının hızlı bir şekilde genişletilmesinin, tüketicinin tamamen elektrikli otomobilleri kabulünü hızlandıracağı beklentisine dayanıyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İçerisinde bulundukları dönüşümle ilgili önemli açıklamalarda bulunan CEO Håkan Samuelsson; “Başarılı olmak için karlı büyümeye ihtiyacımız var. Dolayısıyla, küçülen bir işletmeye yatırım yapmak yerine geleceğe -elektrikli ve online- yatırım yapmayı seçiyoruz. Hızla büyüyen premium elektrikli otomobil segmentinde lider olmaya odaklandık.” ifadelerine yer verdi. Şirketin Teknoloji Departman Sorumlusu Henrik Green ise; “İçten yanmalı motora sahip otomobiller için uzun vadeli bir gelecek bulunmuyor. Yalnızca elektrikli otomobil üreticisi olmaya kararlıyız ve bu geçiş 2030 yılına kadar tamamlanmalı. Böylece, müşterilerimizin beklentilerini karşılayacak ve iklim değişikliğiyle mücadele söz konusu olduğunda çözümün bir parçası olacağız.” şeklinde konuştu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

XC40 Recharge’ı geçen yıl dünyanın dört bir yanındaki pazarlarda satışa sunan Volvo, önümüzdeki günlerde 40 Serisinde yeni bir model olan ikinci tam elektrikli otomobilini tanıtmaya hazırlanıyor. Marka, önümüzdeki yıllarda birkaç elektrikli model daha sunacak. Şirket, 2025 yılı itibariyle, küresel satışlarının yüzde 50’sinin tam elektrikli otomobillerden ve geri kalanının hibrit modellerden oluşmasını hedefliyor.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor