reklamı kapat

POPÜLER

Volvo cephesinde elektrik atağı hızlanıyor; fabrikada kapasite atağı

Elektrikli otomobil yatırımlarına hız kesmeden devam eden Volvo, Gent’te yer alan fabrikasını üretim kapasitesiyle yeni bir noktaya taşıyor.

Önümüzdeki 5 yıllık süreçte satışlarının büyük çoğunluğunu elektrikli araçlar üzerinden gerçekleştirme parolasıyla yola devam eden Volvo, bu kapsamda yatırımlarına da devam ediyor. Şirket kısa süre önce açıkladığı yeni hamlesiyle, şarj edilebilir araçlardan oluşan Recharge ürün gamına yönelik artan talebi karşılamak için Belçika’nın Gent kentindeki fabrikasının elektrikli otomobil üretim kapasitesini üç katına çıkaracak. Bu kapasite artırımı, markanın 2020 yılı satış sonuçlarıyla birlikte açıklandı. Şirketin Recharge ürün ailesine yönelik tüketici talebinde ciddi bir artış kaydedildi. Recharge ürün ailesine ait otomobillerin markanın toplam satışlardaki yüzdesi 2019 yılına kıyasla 2020 yılında iki katından fazla artış gösterdi.

Volvo ürün gamı elektriklenmeye devam edecek

Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Global Endüstriyel Operasyonlar ve Kalite Başkanı Javier Varela; “Geleceğimiz elektrikli otomobillerde ve müşterilerimiz Recharge otomobillerimizi çok beğeniyor. Ürün gamımızı elektriklendirmeye ve elektrikli araç üretim kapasitemizi artırmaya devam ediyoruz. Bu açıdan bakıldığında Gent, global üretim ağımız için çok önemli bir üretim üssü.” ifadelerine yer verdi.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo’nun hamlesiyle birlikte Gent fabrikasındaki elektrikli otomobil üretim kapasitesi 2022 yılına kadar bugüne oranla üç kattan fazla artacak ve fabrikanın toplam üretim kapasitesinin yaklaşık yüzde 60’ına ulaşacak. Gent fabrikası, CMA modüler araç mimarisi üzerine yükselen ikinci bir tamamen elektrikli Volvo modelini bu yılın sonlarında üretim programına dahil etmeye hazırlanıyor. Tesis halen şirketin ilk tamamen elektrikli otomobili olan XC40 Recharge ve XC40’ın bir şarj edilebilir hibrit versiyonunu üretiyor. Volvo , geçtiğimiz ay İsveç’in Skövde kentinde elektrikli güç-aktarma organları montajı yapacağını ve 5 yıla kadar tamamen şirket içinde bir e-motor üretimi tamamlamayı planladığını duyurdu. Şirket önümüzdeki yıllarda bu amaç doğrultusunda 700 milyon İsviçre Kronu yatırım yapacak.

İlginizi çekebilir

XC40 Recharge