reklamı kapat

POPÜLER

Volvo

Volvo elektrikli otomobil geleceği için üretim tesisi merkezli önemli gelişme

Elektrikli otomobil geleceğiyle ilgili yatırım hamlelerinde devam eden Volvo, Belçika’daki tesislerinde pil üretim sürecine başladı.

İlk elektrikli otomobil hamlesini XC40 Recharge ile hayata geçiren Volvo, sürecin hızlandırılması adına çalışmalarına devam ediyor. Bugün resmi kaynaklarından bir duyuru yapan İsveçli şirket, Belçika’nın Gent şehrinde yer alan üretim tesisinde yeni bir pil montaj hattının açılışını gerçekleştirdi. XC40 Recharge P8’in üretiminin de gerçekleştirileceği tesis, önümüzdeki süreçte çok daha fazla gündemde olacak. 2040 yılına kadar iklim-nötr bir şirket olma hedefine doğru ilerleyen Volvo, 2018-2025 yılları arasında otomobil başına karbon ayak izini yüzde 40 azaltmayı hedefliyor.

2025 yılına kadar küresel satışlarının yüzde 50‘sinin tam elektrikli, kalanının ise hibrit otomobillerden oluşmasını planlayan marka, önümüzdeki beş sene boyunca, her sene piyasaya tam elektrikli bir otomobil sürecek. Tamamen elektrikli veya hibrit motora sahip tüm Volvo modelleri “Recharge” olarak adlandırılacak. Global üretim operasyonları başkanı Geert Bruyneel, “Bu önemli anı, burada Ghent’teki çalışanlarımızla birlikte kutlamaktan mutluluk duyuyorum. Pil montaj hattına sahip fabrikalarımızın ilki olan Ghent, üretim ağımızı elektrifikasyona hazırlama sürecinde öncü bir rol oynuyor” dedi.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Pil montajı, şirket önümüzdeki yıllarda tüm model yelpazesini elektriklendirmeye devam edeceği için markanın küresel üretim operasyonlarının önemli bir parçası haline gelecek. Ghent tesisi, diğer üretim tesislerine süreç optimizasyonu ve verimliliği açısından önemli bilgiler sağlayacak. Şirket, bu yılın başlarında, ABD’nin Güney Karolina eyaletinde, Charleston şehrinin dışında yer alan fabrikasında bir pil montaj hattı kurmayı planlandığını duyurmuştu. Bu montaj hattının inşaatına bu sonbaharda başlanması bekleniyor. Şirket ayrıca, Çin’in Luqiao kentinde, Volvo tarafından işletilen bir üretim tesisinde, CMA platformu üzerinde Volvo otomobiller ve kardeş markaları olan Polestar ve LYNK & CO modellerinin yanı sıra pilli elektrikli araçlar üretecek. Gent, Avrupa’da marka tarafından işletilen iki otomobil üretim tesisinden bir tanesi ve 1965’ten beri Volvo otomobiller üretiyor. Tesiste şu anda yaklaşık 6.500 kişi istihdam ediliyor.

İlginizi çekebilir

Volvo XC40 Recharge Türkiye’ye ne zaman gelecek?