reklamı kapat

POPÜLER

Adım adım dönüşüm; Volvo, elektrikli motor üretimi için adresi belirledi

Elektrik dönüşümüde hızlı adımlar atmaya devam eden Volvo, 1927 yılından beridir faaliyette olan tesisinde elektrik motorlarını üretecek.

Volvo, tamamen elektrik odaklı biir otomobil şirketi olma yolunda kararlılıkla ilerliyor. Küresel satışlarının 2025 yılına kadar yüzde 50’sinin tam elektrikli otomobillerden, geri kalanının ise hibritlerden oluşmasını hedefleyen İsveç merkezli üreticinin üretim aşamalarında da bu çevreci yaklaşımını görüyoruz. Araçların üretiminde kalp niteliği taşıyan motorları kendi içerisinde üretmeye hazırlanan marka, bunun için Skövde tesisini üs olarak belirledi. 1927 yılında ilk kurulduğu günden beri Volvo’nun bir parçası olan fabrikanın faaliyetlerine e-motor üretimi eklemek, Skövde’deki tarihi zeminin şirketin geleceğinin bir parçası olacağı anlamına geliyor. Marka bu yılın başlarında, yeni nesil otomobilleri için şirket içerisinde e-motorlar tasarlamak ve geliştirmek amacıyla önemli bir yatırım yaptığını duyurmuştu.

Volvo yatırımlarını adım adım harekete geçiriyor

Volvo, Skövde’de gerçekleşecek bu yatırımlarla birlikte, e-motor montajı ve üretimine yönelik ilk adımlar atılmış oluyor.
Skövde fabrikasında, ilk aşamada e-motorların sadece montajı gerçekleştirilecek. Şirket daha sonra, e-motorlar için tüm üretim sürecini kendi bünyesi içine almayı planlıyor. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan Endüstriyel Operasyonlar ve Kaliteden sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Javier Varela, “1927’den üretilen ilk Volvo’da, Skövde’de üretilen bir motor yer alıyordu. Son derece yetenekli bir ekibimiz var ve yüksek kalite standartları sunmaya kararlılar. Heyecan verici geleceğimizin bir parçası olacaklarına eminim.” ifadelerine yer verdi.

E-motorların geliştirilmesini ve üretimini şirket içinde yapıyor olmak, Marka mühendislerinin elektrik motorlarını ve tüm elektrikli aktarma organlarını çok daha fazla optimize edebilmelerini sağlayacak. Mühendisler böylelikle, enerji verimliliği ve genel performans açısından daha fazla kazanım elde edecekler.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Şirketin elektrik motorlarının tasarım ve geliştirilmesi, İsveç’in Göteborg ve Çin’in Şangay kentlerinde gerçekleştiriliyor. Volvo Cars, bu yılın başlarında İsveç, Göteborg’da devam eden e-motor geliştirme ve Çin ve İsveç’teki son teknoloji pil laboratuvarlarına ek olarak Şangay’da yeni bir elektrik motoru laboratuvarı daha açtı. Planlama kapsamında Skövde motor fabrikasında yer alan, içten yanmalı motor üretimine odaklanan faaliyetlerin, Volvo Cars’ın Powertrain Engineering Sweden (PES) adlı ayrı bir yan kuruluşuna devredilmesi planlanıyor. Daha önce duyurulduğu gibi, PES’in Geely’nin içten yanmalı motor operasyonlarıyla birleştirilmesi bekleniyor.

İlginizi çekebilir

Precept projesi gerçek oluyor