reklamı kapat

POPÜLER

Volvo Polestar 2
Volvo Polestar 2

Volvo destekli elektrikli otomobil Polestar 2 ve hayati güvenlik özellikleri

Dünyanın en önemli otomobil firmalarından Volvo, alt markasından gelen tamamen elektrikli Polestar 2 modeli ile güvenlik konusunda çıtayı yükseltiyor.

Volvo, biliyorsunuz Polestar markasıyla elektrikli otomobil tarafında da ciddi şekilde öne çıkmak istiyor. Bu taraftaki firmanın en önemli modellerinden birisi ise Tesla Model 3‘ün karşısına çıkartılacak Polestar 2 konumunda. İşte bu model, genlerinde Volvo’nun olduğu bir araçta sürpriz olmadığı üzere gelişmiş güvenlik özellikleriyle geliyor. İlk olarak aracın otomatik pilot sisteminde Advanced Driver Assistance System yani kısaca ADAS teknolojisi yer alacak. Bu sistem sayesinde araç tam 130 km/s hıza kadar otomatik olarak yol alabilecek. Burada yön değiştirme dahi sunulacak. Bu sistemin Volvo’nun başka modellerine de geleceği aktarılıyor ve çok ama çok iyi çalıştığı söyleniyor. Bu sistem sayesinde insan kaynaklı otoban kazaları ciddi şekilde azalacak gibi görünüyor.

Ayrıca tamamen elektrikli otomobilde önemli bir detay daha var. Söylendiği kadarıyla Polestar 2‘nin pil paketi aracın tabanına entegre şekilde tasarlanmış. Bunun gövde sağlamlığını artırdığı ve kaza anında pili yerinde tutarak yolculara zarar gelmesini engellediği aktarılıyor. Aynı zaman bu pil paketinin kaza anında otomatik olarak bağlantısını kestiği de söyleniyor. Bu da olası istenmeyen yangın risklerini önleme ve diğer birçok sorunu tamamen ortadan kaldırma adına büyük önem arz ediyor. Biliyorsunuz kaza sonrasında alev topuna dönen birçok Tesla haberi bulunuyor. Öndeki sürücü ve yolcunun arasına daki hava yastığı konulan araç, gerçek anlamda pazarın en güvenli elektrikli otomobil modeli olacak izlenimi oluşturuyor.

Volvo Polestar 2
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Volvo destekli Polestar 2 hakkında teknik detaylar şöyle

Temelde bir Volvo olduğunu her açıdan gösteren otomobil, çok daha güçlü Polestar 1 ile benzer tasarımı çizgilerini taşıyor. Kokpitinde geniş bir dokunmatik ekran ve dijital gösterge takımı yer alan otomobil, tam dolu pille 440 km yol yapabiliyor. 408 beygir güç üreten tamamen elektrikli Polestar 2, 0’dan 100 km/s hıza 5 saniyenin altında çıkabiliyor. Tabanında 78 kWh kapasitesinde pil yer alan otomobil, elektriğin çevikliğini konforla birleştiriyor. En son duyduğumuz kadarıyla Polestar 2, Avrupa’da yaklaşık olarak 59 bin euro fiyat etiketiyle elde edilebilecek.

İlginizi Çekebilir

Bu da merak edenler için Polestar 1 videosu