reklamı kapat

POPÜLER

elektrikli otomobil

Elektrikli otomobil için umut vadeden artış; 2021’nin ilk 4 ayında hangi tip model ne kadar sattı?

Türkiye’de dizel otomobil modellerindeki satış gerilemesi sürerken, benzinli sonrası hibrit ve elektrikli araçlara yönelim de artıyor.

Otomotiv Distribütörleri Derneği tarafından düzenli olarak paylaşılan pazar verileri için bir ayı daha geride bıraktık. 2021 Nisan ayı, geçtiğimiz yılın aynı dönemine göre otomobilde ciddi artışlara sahne olarak karşımıza çıkıyor. Sadece nisan ayı odağının da ötesine geçen bu artış Ocak-Nisan dönemini kapsayan 4 ay için de yüzde 72,4’lük yükselişe işaret etti. Büyüyen bu pay içerisinde kendi payını artıranlar da dikkat çekmeye devam ediyor. Mart ayında da yükseliş eğrisinde olan elektrikli ve hibrit otomobil modelleri, geçtiğimiz yılın 4 aylık dönemine göre yükselişini sürdürüyor. Benzinli otomobil satışları 131.463 adetle yüzde 64,2 payla zirvedeki yerini sağlamlaştırırken, dizel motorlu araçların oranları düşmeye devam ediyor.

otomobil taksitli satış

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Elektrikli ve hibrit otomobil modellerinde yükseliş payı artıyor

Listeye derinlemesine indiğimizde dizel satışlarının 48.417 adetle yüzde 23,6 pay, hibrit satışlarının 15.101 adetle yüzde 7,4 pay, otogazlı satışlarının 9.414 adetle yüzde 4,6 pay aldığını görüyoruz. Tamamen elektrikli ünitelerden güç alan modellerin ise 4 aylık dönemde toplamda 444 adet sattığı bir tablo karşımıza çıkıyor. Elektrik ve hibrit bazında bu değerler düşük görünse de, geçtiğimiz yılın ilk 4 aylık dönemine göre bu segmentlerde önemli artışlar var. 202 Ocak Nisan döneminde hibrit araçların 4 bin adedin altında sattığını biliyoruz. Günümüzde ise bu rakam üç kattan daha fazla artmış durumda. Elektrikli otomobiller de 2020’nin aynı döneminde 115 adet satarken, şu anda bu rakamın neredeyse dört katına çıkıldığı bir tablo karşımızda duruyor. Otogazlı araçlarda da yaklaşık iki katlık artış söz konusu.

İlgili video