reklamı kapat

POPÜLER

Takasbank

Resmi Gazete’de yayınlandı; araç alım ve satımında “Takasbank” dönemi başladı!

Resmi Gazete’de yayınlanan son gelişmelere göre özellikle ikinci el araç alım ve satımlarında kullanılacak Takasbank duyuruldu. İşte sistemin detayları.

Araç almayı veya satmayı düşünenler için önemli bir gelişme yaşandı. Resmi Gazete‘de yayınlanan son gelişmelere göre özellikle ikinci el araç alım ve satımlarında kullanılacak Takasbank için onay geldi. Taşıt alım satım bedelinin Takasbank aracılığı ile ödenmesi”  başlığı altında bir duyuru yapıldı. Alım satım işlemlerinde güveni sağlamak amacı ile getirilen sistem, dolandırılmanın önüne geçecek. Sistem genel hatları ile aracı bir program diyebiliriz. Hem alıcılar hem de satıcılar bilgilerini sisteme tanımlıyor. Gelen onay SMS’lerinin ardından banka IBAN ve araç bilgileri girişi yapılıyor. Ardından alıcı ücreti Takasbank hesabına yatıyor. Noter işlemleri de yapıldıktan sonra görevliler tarafından sisteme onay verilecek. Böylece para transferi güvenli bir şekilde gerçekleşmiş olacak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Takasbank önemli bir sistem

Merkez Bankası konu hakkında şöyle bir açıklama yaptı; “İstanbul Takas ve Saklama Bankası A.Ş.’nin (Takasbank) “Taşıt Alım Satım Bedelinin Takasbank Aracılığı ile Ödenmesi” faaliyetinin Takasbank’ın gerçekleştirebileceği diğer faaliyetler çerçevesinde onaylanmasına ve menkul kıymet mutabakat sistemi işletmek üzere 12/6/2015 tarihli ve 10158/19757 sayılı Karar ile Takasbank’a verilmiş olan faaliyet izni kapsamına alınmasına; 20/6/2013 tarihli ve 6493 sayılı Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemleri, Ödeme Hizmetleri ve Elektronik Para Kuruluşları Hakkında Kanun ile 28/6/2014 tarihli ve 29044 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Ödeme ve Menkul Kıymet Mutabakat Sistemlerinin Faaliyetleri Hakkında Yönetmeliğin 17 nci maddesi uyarınca karar verilmiştir.”

İlginizi Çekebilir

Citroen’in dikkat çeken en yeni modeli 2020 C3