reklamı kapat Advertisement

POPÜLER

ikinci el otomobil temmuz verileri

Fiyatlara doğrudan yansıyacak; ikinci el otomobil alımlarında KDV oranı artışı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan KDV kararıyla birlikte ikinci el otomobil fiyatlarında önemli artışlar kapıda.

Advertisement

Sıfır kilometre araç pazarının gerilemeye devam ettiği güncel Türkiye dinamiklerinde gözünü ikinci el otomobil tarafına çevirenlere kötü haber geldi. Bir süredir yeni vergi düzenlemesi kapsamında değerlendirmeye alınacağına dair gelişmelerin gündemde olduğu vergi artırımı, Resmi Gazete öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Kararın Resmi Gazete’de yayınlanması sonrası devreye geçişiyle birlikte ikinci el alım-satım işlemlerinde ödenen KDV oranı yüzde 1’den yüzde 18 gibi ani bir sıçramayla yukarıya taşındı.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

İkinci el otomobil fiyatları vergi düzenlemesiyle birlikte artacak

Sıfır araçlarda artık geleneksel hale gelen aylık artışlara paralel şekilde fiyatların yükseldiği ikinci el pazarında bu karar sonrası kaçınılmaz artışlar kullanıcıları bekliyor. Süreçle ilgili açıklamalarda bulunan sektör temsilcilerinden Otomerkezi.net CEO’su Ali Karakaş; “Bu bildirimle beraber, oto galericiler ve otomotiv piyasası adeta sarsıldı. Piyasanın dengelerini ciddi oranda bozacağı düşünülen bu artışın tek kalemde yapılmış olması ile kurumsal firmaların, tamamen resmi ve nakdi ödeme alan bu tarz şirketlerin önünü kapatacağı görüşündeyiz.

Bu kararla beraber kayıtdışının artacağı, noterlerde elden para transferlerinin artacağını öngörüyoruz. Yine aynı zamanda otomobil alım-satımını kurumsallaştırmadan öte bireyselleştireceğini düşündüğümüz bir karar olmuştur. Kayıt dışı satışları artıracak bir karardır. Bu denli yüzde 17 gibi yüksek bir KDV artışı bugüne kadar herhangi bir sektörde eşine, benzerine rastadığımız bir karar değildir.

Bununla birlikte son 3 aylık süreçte sektörün durgunluğu, BDDK’nın yeni kararlarıyla gelen yüzde 70 kredilendirme olanağına karşın, piyasalardaki yüksek faiz oranları, çip krizi ve ham madde krizlerinin devam etmesi, tedarik problemleri sebebiyle fiyatların düşmediği bugünlerde, yüzde 17’lik KDV artışı, hem sıfır hem de ikinci elde fiyatları daha da artıracaktır. Pazarda, hem alıcı hem de satıcı nezdinde fiyatları artıracağını göz önünde bulundurarak, bu kanun maddesinin tamamiyle yanlış olduğunu düşünüyoruz.

Netice itibariyle KDV son tüketicinin ödediği bir vergilendirme olduğu için, nihai tüketicinin üstüne ağır bir yük yüklenmiştir, bu sebeplerden ötürü bu kararın geri alınması/daha düşük bir vergilendirmeye gidilmesi bizlerin talepleridir. Alım satımda ortaya çıkan karın yüzde 20’lik gelir vergisi oranının üzerine yüzde 18 KDV de eklenince, ikinci el otomobil ticaretindeki toplam karlılığın vergisi yüzde 38 olacaktır. Bu oran fiyatlara ciddi anlamda yansıyarak vatandaşın bütçesi, ikinci el otomobil almakta daha da yetersiz kalacaktır.” şeklinde konuştu.