reklamı kapat

POPÜLER

KDV

ÖTV ve KDV indirimi hakkında müjde

31 Mart tarihinde sona erecek ÖTV ve KDV indirimleri, Cumhurbaşkanı kararıyla uzatıldı. Karar, Resmi Gazete’de yayınlandı. Cumhurbaşkanı kararıyla birlikte konut, otomotiv, beyaz eşya ve mobilya alımları ve tapu harcında uygulanan vergi indirimi uygulaması uzatıldı.

Tapu harcı indirimi yıl sonuna kadar devam edecek. Konut alımında yüzde 18’den yüzde 8’e düşürülen KDV uygulaması yıl sonuna dek sürecek.

Düzenlemeyle birlikte vergisiz fiyatı 70 bin liranın altında olan araçlarda, ÖTV oranı yüzde 45’ten yüzde 30’a, fiyatı 70 bin ila 120 bin arası olan araçlarda yüzde 50’den yüzde 35’e düştü. Otomobillerdeki ÖTV indirimi Haziran sonuna kadar sürecek.

Ticari araçlara yönelik uygulanan yüzde 18’lik KDV oranı ise yüzde 1’e indirildi. Ticari araçlarda vergi indirimi Haziran sonuna kadar sürecek.

Beyaz eşyada ÖTV sıfırlanırken, mobilya da ise KDV oranı yüzde 18’den yüzde 8’e geriledi. Beyaz eşya ve mobilyada KDV indirimi Haziran sonuna kadar devam edecek.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

KDV indirimi ile ilgili karar ne zaman yürürlüğe girecek?

Kararlar 1 Nisan 2019 tarihi itibariyle yürürlüğe girecek. Karar hakkında yeni bir gelişme yaşanması durumunda yeni bir haberi sizlerle paylaşacağımızı söyleyelim. LOG’u takip etmeye devam edin.

İlginizi çekebilir

Yeni Renault Clio iddialı geliyor