reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV engelli indirimi

ÖTV indiriminin bitmesinin ardından hangi otomobil kaç para oldu?

Yaklaşık 1 yıldır devam eden ÖTV indirimi uygulaması sona ererken, güncelenen otomobil fiyatları almayı düşünenleri üzüyor.

Kur oranlarındaki artışlar geçtiğimiz seneden itibaren otomobil fiyatlarına direk olarak yansıdı. Çoğu otomobil modeli fiyatını neredeyse ikiye katladı. Tahmin edeceğiniz üzere bu durum satışlara da hızlı bir şekilde etki etti. Yapılan ÖTV indirimlerinin ardından yangın bir nebze söndürülse de geçtiğimiz yılın aynı ayına göre yüzde 50 oranında kritik bir düşüş yaşanmıştı. Ancak ÖTV indirimlerinin arından 6 ay geçti ve kısa süre önce bu indirimler sona erdi. Yani 1600cc’yi aşmayan otomobiller için indirimle birlikte yüzde 30 olan ÖTV, tekrar yüzde 45’e çıktı. Peki bu durum otomobil fiyatları üzerinde nasıl bir etki bırakacak? Sizler için Türkiye’nin en çok satılan 7 otomobilinin (ODD verilerine göre 2019’un ilk çeyreği) yeni başlangıç fiyatlarını, kampayaları dahil etmeden derledik. Maalesef yeni otomobil fiyatları tam anlamıyla cep yakıyor!

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Renault Megane Sedan

Başlangıç Fiyatı: 120.550 ₺

Fiat Egea Sedan

Başlangıç Fiyatı: 74.900 ₺

Egea

Volkswagen Passat

Başlangıç Fiyatı: 190.000 ₺

Peugeot 301

Başlangıç Fiyatı: 106.203 ₺

Toyota Corolla

Başlangıç Fiyatı: 120.500 ₺

Toyota Corolla

Nissan Qashqai

Başlangıç Fiyatı: 185.400 ₺

Opel Astra

Başlangıç Fiyatı: 154.600

ÖTV indirimi için öneri yapılmıştı

Motor hacmi 1,6 litre altında kalan modeller için yüzde 15 oranına varan indirimle günümüze kadar ulaşan süreç için önemli bir beklenti söz konusu. Kısa süre önce konuyla ilgili açıklamada bulunan Otomotiv Distribütörleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bilaloğlu; “Önlemlere rağmen otomotiv toplam pazarı 2018’de yüzde 35 daralırken, 2019 Ocak-Mayıs döneminde ise önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 50 azalarak 156 bin 990 adet oldu. Otomotiv pazarı 5 yıllık ocak- mayıs ayı ortalama satışlarına göre de yüzde 51.4 azaldı.” ifadelerine yer vermişti. Bilaloğlu ek olarak, 2019 sonuna kadar otomobil grubunda motor hacmi 1.600 cc’yi aşmayan araçlarda ve ticari araç grubunda ÖTV’nin sıfırlanmasını ve KDV indiriminin yüzde 1 olarak devam ettirilmesini önermişti. Hükümet konu ile ilgili bir açıklama yapmazken indirimlerin devam etme olasılığı oldukça düşük olarak değerlendiriliyor.

İlginizi çekebilir

BMW Visin M NEXT için Hans Zimmer imzalı motor sesi

İLGİLİ HABERLER