reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV

Otomotivde ÖTV indiriminin sona ermesinin ardından son durum

Hurda araçların trafikten çekilmesi amacı ile yapılan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimi, yeni yıl itibari ile geçerliliğini kaybetti. Peki yeni bir indirim bekleniyor mu?

Avrupa Birliği uyum yasaları Türkiye’ye güzel şeyler getiriyor. Yaşını doldurmuş, güvensiz, çevreyi kirleten ve yakıt tasarrufu sağlamayan “hurda” araçların trafikten çekilmesi amacı ile bir ÖTV indirimi yapılmıştı. M1 ve N1 kategorisindeki hurda araçların teslim edilmesi sonucu sıfır araç alanlar ÖTV indiriminden yararlanabiliyordu. 16 yaşının üzerindeki araçlarda geçerli olan bu sistem sürücülere ortalama 3 ila 8 bin lira arasında indirim sağlıyordu. Ancak yeni yıla girmemizin ardından bu indirimler sona erdi. Devreye girdiği Haziran 2018’den beri 400 bin hurda aracın trafikten çekilmesine yarayan sistemin geri gelip gelmeyeceği ise tam olarak bilinmiyor. Sektörün yetkili isimleri hükumet ile görüşmelerin sürdüğünü ve sistemin geri gelmesinin hem ekonomiye hem alıcılara hem de sanayicilere iyi geleceği söyleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

ÖTV indirim dışında bir vergi indirimi olabilir mi?

OSD Yönetim Kurulu Başkanı Yenigün konu ile ilgili, “Belli bir dönem ÖTV-KDV, belli bir dönem faiz, belli bir dönem başka bir destek oluyor ama bunların bir süreklilik arz etmesi gerekiyor ve bir ekosistem olarak bunu düşünmek gerekiyor. Burada mesela, yıl sonu itibarıyla hurda teşviki bitiyor. Geçen sene başlamıştı. Yine yıl sonu itibarıyla faiz desteği bitiyor. Dolayısıyla sanki 1 milyonluk endüstri varmış gibi 1 Ocak 2020’den itibaren bir otomotiv endüstrisi beklentisi var maalesef. Buna karşı pek de söylenecek bir şey yok. Bir şeylerin değişmesi gerekiyor. Bunlarla ilgili çalışmalarımızı ve tekliflerimizi yapıyoruz, bakanlarımızla görüşüyoruz. Umarım önümüzdeki dönemde yine teşvik edici bir mekanizma içinde satışların artmasını bekleyeceğiz.” dedi. Gelişmeleri LOG.com.tr’den takip edebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

Volkswagen’den Beetle için duygusal veda