reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV indirimi

Hurda araç ÖTV indirimi için dikkat çeken yeni hamle

Önü alınamaz şekilde daralmaya devam eden otomobil pazarı için yeni bir hamle yapan devlet, ÖTV bazlı hurda araç indiriminde düzenlemeye gitti.

Hemen her sınıfı etkileyen satış adetlerinin düşmesiyle birlikte otomobil piyasasının ek önemlere ihtiyaç duyduğu çok daha yüksek sesle dile getirilme başladı. Yüzde 50‘lere varan daralmayla markalar için de tehlike çanlarının daha şiddetli çaldığını da biliyoruz. Bu konudaki en önemli hamlelerinden birisi olan hurda araç ÖTV teşvik düzenlemesi, resmi makamlarca yeniden ele alındı. Bu kampsamda 16 yaş ve üzerindeki motorlu taşıtların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkarılmasına bağlı olarak, aynı cins yeni bir aracın ilk alımında uygulanacak ÖTV indiriminin üst sınırı 10 bin liradan 15 bin liraya çıkarıldı.

ÖTV indirimi hamlesinden detaylar

Resmi Gazete’de duyurulmasının ardından yürürlüğe giren karara göre, 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, tır çekicisi cins araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden ÖTV’nin terkin edilecek üst sınırı artırıldı. Matrahı 70.000 TL ile 120.000 TL arasında olan araçlar için ÖTV oranı 12.000 TL oldu. Kullanıcıların alacakları aracın oranı eğer 120.000 TL’yi aşıyor ise var olan indirim kaldırıldı. Düzenleme öncesinde 80.000 TL’yi aşan araçlarda 3.000 TL ÖTV indirimi uygulandığını da kenara not etmekte fayda var.