reklamı kapat

POPÜLER

Hurda araç teşvikinde ÖTV indirim kapsamı genişletildi

Her geçen gün kan kaybıyla yüz yüze olan otomobil sanayisini için atılan bu hurda araç ÖTV genişletmesinin nasıl etki yapacağını zaman gösterecek.

Geçtiğimiz yıl itibarıyla otomobil piyasasını canlandırmak adına devlet destekli olarak atılan önemli adımlardan birisi hurda teşviğiydi. Bununla birlikte kendi içelerinde ek düzenlemeler yapan otomobil üreticileri, kullanıcıların dikkatini çekmek adına bugün hala benzer kampanyalara devam ediyor. Lakin tüm bunlara rağmen ülke genelindeki alım gücünün gerilemesi, otomobil pazarındaki satışlarına da doğrudan yansımış durumda. Ortaya çıkan tablonun farkında olan resmi kaynaklar, Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi‘nde yeni bir uygulamaya geçileceğini duyurdu. Bununla birlikte halihazırdaki ÖTV indirim kapsamında hatırı sayılır bir genişleme söz konusu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kararın detayları

Bugün itibarıyla Resmi Gazete‘de yayınlanan kararnamede limitlerin artışına şahit oluyoruz. Bir önceki dönemde matrahı 46.000 ile 80.000 TL bandına kadar geçerli olan ÖTV indirimleri (8.000 TL) bundan böyle 120.000 TL‘ye kadar olan alımlarda da uygulanacak. Maddenin diğer parçasına baktığımızda, matrahı 80.000 TL’yi aşanlarda uygulanan 3.000 TL’lik indirimin ise 120.000 TL’yi aşanlar araçları da kapsayacağını görüyoruz. İlk adımda marka cephesinden olumlu karşılanan bu hamlenin kullanıcı tarafında ilgi çekici olup olmayacağıysa merak konusu.

İlginizi çekebilir

2020 Opel Corsa geliştirme süreciyle karşımızda