reklamı kapat

POPÜLER

ÖTV engelli indirimi

Otomobiller için ÖTV indirimi devam edecek mi?

Günden güne zamlanan otomobil fiyatlarını kontrol etmek için yapılan ÖTV indiriminin yıl sonuna kadar devam edip etmeyeceği merak konusu.

Kur oranlarındaki artışlar geçtiğimiz seneden itibaren otomobil fiyatlarına direk olarak yansıdı. Çoğu otomobil fiyatını neredeyse ikiye katladı. Tahmin edeceğiniz üzere bu durum satışlara da hızlı bir çekilde etki etti. Yaşanan daralmayı fark eden bakanlık düğmeye basmış ve kasım ayında otomobilleri de içerek Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) indirimlerini açıklamıştı. Ancak bu indirimler dahi yaraya merhem olamadı. Geçtiğimiz seneye kıyasla iç pazar yüzde 50 oranında daraldı. Günden güne kötüleşen bu tablo ise akıllara yeni bir soruyu getirdi. Yakın bir zamanda bitecek ÖTV ve KDV indirimleri uzatılacak mı? Henüz bu konu hakkında resmi bir bilgi olmasa da sektörün ileri gelenleri bunun doğru bir hamle olacağı görüşünde. Zaten yüksek olan otomobil fiyatlarını vergiler ile daha da yükseltmek satışları dibe vurduracaktır. Geçtiğimiz günlerde hurda teşviği ile ilgili yeni bir güncelleme yapılmasının arından ÖTV indirimi hakkında da açıklama yapılması bekleniyor.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Hurda araçlar için ÖTV indirimi

Resmi Gazete’de duyurulmasının ardından yürürlüğe giren karara göre, 16 yaş ve üzerindeki otomobil, panelvan, minibüs, otobüs, kamyonet, kamyon, tır çekicisi cins araçların ihraç edilmesi veya hurdaya çıkartılmasına bağlı olarak aynı cins yeni bir aracın ilk iktisabında tahakkuk eden ÖTV’nin terkin edilecek üst sınırı artırıldı. Matrahı 70.000 TL ile 120.000 TL arasında olan araçlar için ÖTV oranı 12.000 TL oldu. Kullanıcıların alacakları aracın oranı eğer 120.000 TL’yi aşıyor ise var olan indirim kaldırıldı. Düzenleme öncesinde 80.000 TL’yi aşan araçlarda 3.000 TL ÖTV indirimi uygulandığını da kenara not etmekte fayda var.

İlginizi çekebilir

2020 Peugeot 2008