reklamı kapat

POPÜLER

Audi Q8

Dudak uçuklatan Türkiye fiyatı ve öne çıkan özellikleriyle Audi Q8

İlk adımda dizel motorlu versiyonuyla Türkiye pazarına giriş yapan Audi Q8, yoğun vergilerden nasibini alan modeller listesine dahil olacak.

Audi Q8, geçtiğimiz yılın haziran ayı içerisinde ürün gamına dahil olarak ürün gamına yepyeni bir soluk getirmeyi başardı. Lamborghini Urus ile benzer temeller oluşturan bu sportif karakter, kullanıcılar tarafından da olumlu geri dönüşler almıştı. Uzun süre sonra BMW X6 gibi Coupe formlu lüks bir SUV modeli bu kadar konuşmamızı sağlayan Q8 için artık Türkiye yollarına çıkma vakti de geldi. Aradan geçen yaklaşık 1 yılın ardından ülkemizdeki satışlarına başlanan model için şimdili sadece tek versiyon sunuluyor. Kaputunun altında 3.0 litrelik dizel motor barındıran Q8 50 TDI isimli bu versiyon 1.207.499 TL‘lik fiyatla alıcı bulacak. Bu noktada aracın net fiyatının 391.700 TL olduğunu, 626.720 TL’lik ÖTV ve 183.316 TL’lik KDV gibi vergilerin eklenmesiyle seviyelerin buralara çıktığını da üzülerek belirtmeden geçmeyelim.


İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Audi Q8 hakkında öne çıkanlar

Standart olarak dört tekerlekten çekişli altyapıyla gelen Q8’in ilk olarak teknik detaylarını anımsayalım. Motor kısmında bizleri karşılayan 3.0 litrelik altı silindirli dizel makine 286 beygir güç ve 600 Nm tork üretiyor. Q8 bu motorla 0’dan 100’e 6,3 saniyede çıkarken, maksimumda 231 km/s hıza erişebilecek. Henüz Türkiye’de olmayan benzinli motor ise 340 beygirlik gücüyle ön plana çıkıyor. Audi Q8’in ebatları ise rakipleri X6 ve GLE Coupe ile yakın niteliklerde. Resmi bilgilere göre 4,99 metre uzunluğa, 2 metre genişliğe, 1,71 metre yüksekliğe ve 3 metreyi bulan aks mesafesine sahip bir SUV modelinin asfalta indiğini görüyoruz. Bu rakamlara paralel olarak arka koltuklar yatırıldığında 1.755 litrelik bagaj hacminin elde edildiğini de kenara not etmekte fayda var.


Tasarım kısmıyla sekizgen formlu ön panel, büyük hava girişleri ve L formlu LED ışıklarıyla güçlü bir karakter ortaya koyan araçta, 22 inç‘lik jant setinin ve HD Matrix LED farların (opsiyonel) yer aldığını da tanıtımla birlikte öğreniyoruz. İç tasarımda yer alan üç farklı ekranın ebatları ise 12,3 inç sürücü, 10,1 inç multimedya ve 8,6 inç kumanda olarak dağılım gösteriyor. Teknolojik asistan kısmında beklediğimiz gibi eli bir hayli zengin olan Audi Q8’de; uzaktan park pilotu (2019’da sunulacak), şerit takip ve müdahalesi, akıllı adaptif hız sabitleyici, yokuş iniş desteği ve 360 derecelik görüş sağlayan kamera gibi hayati fonksiyonlar ön planda.

İlgili video

Audi Q8 mini dizisi 1. Bölüm