reklamı kapat

POPÜLER

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

Kazananları ve kaybedenleriyle Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm

Nihayet finali yaptık. Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm Demir Taht kavgasını bitirdi. Bu bölüm kazananları ve kaybedenleri de beraberinde getirdi.


UYARI!
Devam etmeden önce uyaralım; haberimizin bundan sonraki kısmı dizinin Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm içeriğine dair spoiler içermektedir. Okuyacağınız gerçekler izleme keyfinizi kaçırabilir.


Sekizinci sezon pek çok hayranı kızdıran sezon olarak muhtemelen dizi tarihine adını yazdırdı. Final bölümü ise hayranlar tarafından en çok nefret edilen bölüm olma yolun IMDb’de ilerliyor. Bölümün sunduğu final ise vadedilene pek yaklaşamamış gibi görünüyor. Peki bölümü biraz tartışmak gerekirse, bu bölümde kimler kaybetti, kimler kazandı dersiniz?

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm kaybedenleri

Bölümün en büyük kaybedeni şüphesiz Daenerys Targaryen. Tam Kral Toprakları’nı ele geçirdiği sırada, tahta dokunmuş ancak daha oturamamışken Jon Snow’un ihanetine uğrayan Daenerys, taht salonunda yerde kanlar içinde ölüyor. Yeni ülkelere yelken açıp kendi perspektifindeki iyiliği yaymayı amaçlayan kraliçe, yolculuğunu erken bir yaşta tamamlıyor. Bir diğer kaybeden ise Drogon. Daenerys’in hep yanında olan Drogon bu taht savaşında onun en büyük destekçisiydi. Jon’a geçmesi için izin verdiğinden dolayı büyük bir vicdan azabı çektiğine inandığımız ejderhanın üzüntüsü ise bölümün en güzel anıydı. Klişe bir bağlamla Jon’u yakmak yerine tahtı yakmayı tercih etmesi de yazarların bayıldığı “sembolik mesajlar dizisinin” sonuncularından biriydi.

Bir diğer kaybeden de Gri Solucan. Daenerys öldükten sonra karar merci ortadan kalktığı için iki tutsağı da öldürmeden beklemiş. Sebebini anlayamadık açıkçası. Özellikle Jon cephesinde. Hayli garip bir karar. Daha sonra lordlar ve leydiler buluşmasında çıkan karar da Gri Solucan’ın tatmin olacağı bir karar değildi zaten. Gri Solucan kendi vizyonundaki adaleti alamadı. Missandei’yi de kaybetmişti. Şimdi onun hayalini yaşatmak için Naath’a gidiyor…

Jon’un Duvar’a gönderilmesiyle Targaryen ailesinin her şeyi kaybettiğini de belirtelim.

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm kazananları

Ve evet, kaybedenler bu kadar. Çünkü dizi pamuk şeker gibi bitti.

Sansa en başından beri Kuzey’in bağımsız olmasını istiyordu. Bunu Bran tahta geçince rahat bir şekilde elde etti. Kuzey’in kraliçesi oldu, arzuladığı gücü ve otoriteyi de ele geçirdi ve diziyi noktaladı.

Arya kendini yollara vurdu. Yeni bir macera ve heyecan aramak için gemiyle açık denizlere yol aldı. Tek kaybı alnındaki yara izi herhalde.

Diyarı yönetirken alınması gereken zorlu kararlar karşısında nasıl tepki vereceğini merak ettiğimiz Bran kendi adaletini Westeros’a aktaracak. Kendisi 8 sezondur adeta dokunulmaz. Üstelik büyük bir dezavantajı olmasına rağmen.

Jon Snow sonu kötü mü sandınız? Aksine, Jon olabileceği en mutlu yerde. Yabanılların yanında. Muhtemelen bir daha da Duvar’a dönmeyecek. Ghost’u terk etmesine rağmen sıcak bir şekilde karşılanması ise işin kaymağı. Asla kral olmak istememiş, tüm bu şamatayla işi olmayan biri için ödül gibi oldu kısacası. Stark ailesi 8 sezonun en büyük kazananı. Başlarına gelen onlarca olaydan sonra mutlu sona ulaşmaları inanılmaz.

Tyrion, hem ölümden kurtuldu hem de kral eli olarak görevinin başına geçti. Hayatta kalan son Lannister olarak canla başla yapıştıkları Kızıl Kale’den ayrılmıyor o da.

Ve geri kalan herkes bir şekilde huzura ve mutluluğa kavuştu. Disney satın alsa bu kadar mutlu bir son yaşayamazdık diye düşünmeden edemiyoruz. Game of Thrones’a yakıştı mı, asıl soru bu.

En büyük kaybeden

Tüm bu şamatanın en büyük kaybedeni ise izleyici oldu bize göre. George R.R. Martin’in kitapları yazmaması senaryoda ciddi boşluklar yaratırken, diyalog yazımı, karakter gelişimi gibi önemli kalemlerin de içi boşaltıldı. Kitabın finali aynı olur mu ya da biz görebilir miyiz bilemiyoruz. George R.R. Martin geçmişteki açıklamalarında finalin kitapla aynı olacağına değinmişti. Ancak kendisinin bu bölümü izledikten sonraki yorumları da önemli tabii.

Game of Thrones 8. sezon 6. bölüm diziye bir nokta koydu. Ancak önümüzdeki hafta 8. sezonun kamera arkası için hazırlanmış 2 saatlik bir belgeselin yayınlanacağını da belirtelim. 26 Mayıs’ı 27 Mayıs’a bağlayan gece Türkiye saati ile 04:00’da yayınlanacak olan belgeselin fragmanını haberin devamından izleyebilirsiniz.

İlginizi çekebilir

8. sezon 7. bölüm olarak yayınlanacak belgeselin fragmanı