reklamı kapat

POPÜLER

Huawei
Huawei

Huawei’den akıllı telefon tarafında nefes kesen büyüme

Akıllı telefon pazarının son dönemdeki yıldız firması Huawei, alanda büyümeye hem de çok ciddi şekilde büyümeye devam ediyor.

IDC tarafından açıklanan 2019 ilk çeyrek akıllı telefon sevkiyat rakamları, Huawei için inanılmaz bir artışı ortaya koyuyor. 2018’in ilk çeyreğinde pazar payı yüzde 11.8 seviyesinde olan Huawei, bunu 2019’un ilk çeyreğinde yüzde 19 seviyesine çıkarmış durumda. Bu açıdan geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 50.3 gibi inanılmaz bir artış elde eden firma, 2019 ilk çeyrekte en çok akıllı telefon sevk eden (59.1 milyon adet) ikinci üretici oldu. İlk sırayı yüzde 23.1’lik pazar payı ile Samsung alırken, Huawei’nin hemen altında ise yüzde 11.7 ile teknoloji devi Apple yer aldı. Üç aylık dönemde Samsung’un 71.9 milyon, Apple’ın ise 36.4 milyon telefon sevk ettiği açıklandı. Huawei’nin büyümesine karşın Apple, geçen yılın aynı dönemine oranla tam yüzde 30.2’lik bir düşüş yaşadı. Samsung içinse geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 8.1 kayıp açıklandı. Bu ilk üç ismin hemen altında ise Xiaomi, Vivo ve Türkiye’ye yeni giriş yapan Oppo sıralanıyor. Listede Huawei ile beraber artış gören tek isim Vivo oldu.

Huawei
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Huawei, bu büyümesini Ar-Ge harcamalarına borçlu

Kısa süre önce yapılan açıklamaya göre firmanın 2018’de Ar-Ge için 15,3 milyar dolar harcama yaptığı belirtiliyor. Bu harcama miktarıyla Amazon, Alphabet ve Volkswagen’in ardında dördüncü olan Huawei, Intel ve Apple gibi isimleri ise geride bırakıyor. Firmanın bu tarafa yaptığı harcama ise elbette üst düzey yenilikçi ürünler olarak geriye dönüyor. Hal böyle olunca pazarda oldukça dikkat çeken ve Amerika’da satış yapamıyor olmasına rağmen öne çıkan firma, 2020 itibariyle Samsung’un geçerek dünyanın en büyük akıllı telefon firması olmayı hedefliyor.

İlginizi Çekebilir

Firmanın merak edilen akıllı gözlüğü